Günümüzde genelde tüm dünyada insanlar kola tüketiyor. Sofralarımızdan eksik etmediğimiz kolanın ancak bir çok zararı bulunuyor. Peki kola neden bu kadar zararlı ve insana ne gibi zararları dokunuyor. Hemen kolanın insanlara nasıl zarar verdiği konusunda bilgiler vermeye başlayalım.

1

Bir insan kola içtiği zaman içinde 10 dakika süre sonrasında insan vücudunda neredeyse 10 çay kaşığı şeker vücuda karışıyor. Günlük tavsiye edilen tüketim miktarını oldukça çok aşıyor. Kolanın içermiş olduğu fosforik asit kolanın tadını azaltır ve insanda kusma yapmadan onu yutmanıza imkan tanır.

1

Kola içtikten tam 20 dakika sonra, Kan şekeriniz yükselir ve bu kolanın verdiği zararı ortaya katar. İnsan karaciğeri koladaki şekeri yağa çevirmeye başlar tabi ki buda insan sağlığı için hiç iyi bir şey değildir. Kola içtikten tam tamına 40 dakika sonra neler olduğunu okuyunuz. Kafein emilimini tamamlar, İnsanların göz bebekleri büyür ve kan basıncını arttırır.

1

Buda insanda tepki olarak karaciğer insan vücudundaki kan akışını daha fazla pompalar. İnsan beynindeki adenozin reseptörleri bloke olmuştur. Ve bu neden ile insandaki baş dönmesi engellenmiş hale gelir. Ve 45 dakika sonrasında vücudunuz dopamin üretimini arttırır ve beyinde olan zevk merkezleri uyarılmaktadır. Bu durum bir eroin’in vücutta çalışması ile aynı bir durumdur. Kafeinin idrar söktürücü özelliği de ortaya çıkar. Ve daha bir çok tehlikesi bulunuyor bu nedenden kola içmeden önce iyice düşünmelisiniz.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları