5 Haziran 2015 tarihinde HDP mitingine düzenlenen bombalı saldırının şüphelisi terör örgütü IŞİD mensubu Orhan Gönder ilk ifadesinde İstasyon Meydanı ndaki seyyar çaycı Y.S.Z. ile irtibatlı olduğunu söyledi. İşlemlerinin ardından tutuklanan Gönder kendisini cezaevine götüren tem Şube Müdürlüğü’nde görevli komiserin merak edip sorması üzerine pkk’yı savunduğu için çaycıya iftira attığını söyledi. Komiserin durumu savcıya iletmesi üzerine tutanak tutulurken, çaycı Y.S.Z. soruşturma kapsamından çıkarıldı. Diyarbakır’da geçen yıl HDP mitinge düzenlenen bombalı saldırıda 4 kişinin ölümü ve 210 kişinin yaralanması olayının şüphelisi IŞİD’li Orhan Gönder ilk ifadesinde patlamanın olduğu İstasyon Meydanı’ndaki seyyar çaycının kendisi ile bağlantılı olduğunu söyledi. Olay günü taksi ile miting alanına gittiğini söyleyen Gönder, şöyle dedi Bombalarla miting alanına giderek önce çöp tenekesine bıraktım.

polis-main

Diğer poşetteki bombalar ile birlikte ’Serdar’ kod adlı DAEŞ üyesinin Suriye’de tarif ettiği şekilde seyyar çaycıyı buldum. Serdar ın bildirdiği şifre kelime olarak çaycıya Heval diye seslendim. Çaycı Orhan sen misin diye karşılık verince etrafa belli etmemek için kahve içip sohbet ettik. Elimdeki bombalı poşeti çaycıya bırakmak istedim. Poşet içinde ne olduğunu soran çocuğa esrar ve para olduğunu söyledim Gönder’in ifadesi üzerine araştırma yapan polis seyyar çaycının patlamada yaralanan Y.S.Z. olduğunu tespit etti. Bunun üzerine TEM Şube Müdürlüğü’ne yazı yazan savcı, şüpheli Orhan Gönder ile seyyar çaycının patlamadan önce veya sonra herhangi bir bağlantı kurup kurmadıklarının araştırılmasını istedi. Seyyar çaycı, Gönder’in ifadesi nedeniyle hastanede kontrol altında tutulurken tutuklanan Orhan Gönder, Osmaniye T Tipi Cezaevi’ne götürüldü. Bu arada yapılan araştırmada çaycı Y.S.Z.nin Orhan Gönder ile bir bağlantısının olmadığı tespit edildi.

sc7uo1ylo

TEM Şubesi’nde görevli olan ve tutukluyu ceza evine götüren ’196781’ sicil numaralı komiser yolda giderken Gönder e çaycının gerçekten kendisine yardım edip etmediğini sordu. Gönder, bunun üzerine “Onun bir şeyi yok. Konuşurken PKK’yı övdüğü için söyledim dedi. Gönder’in sözleri üzerine soruşturmayı yürüten savcıyı telefonla arayan komiser durumu anlattı. Savcının talimatı ile yaşananlar tutanak altına alınırken Gönder cezaevine konuldu. 11 Haziran günü düzenlenen tutanakta yolda olanları anlatan komiser Orhan Gönder isimli şahsı cezaevine sevk ederken yolda ifadesi içerisinde yaralı olan çaycı ile ilgili doğru söyleyip söylemediğini kendisine sorduğumda Çaycının suçu yok. O bu işin içinde değil. Çaycı ile olay yerinde konuştum.pkk yı savundu. pkk lı olduğu için ifademde böyle söyledim’ dedi diye konuştu.

 

ilk beğenen sen ol

Kategori:

Etiketler:
, ,

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları