55ea1ac

Koruk suyu, yaz sıcaklarında oldukça ferahlatıcı, serinletici bir etkiye sahiptir. Son yıllarda hazır meyve suları, gazlı ve raf ömrü olan içeceklerin tüketiminin zararlarına sağlık uzmanları sıklıkla dikkat çekmeye başladı. Çoğunlukla çocuklar ya da şeker hastalığı gibi rahatsızlıkları olan kişiler için bu tip ürünlerin yarattığı sağlık sorunları gündemde yer almaktadır. Uzmanlar, yaz sıcaklarında serin içecekler tüketmek isteyenlere taze sıkılmış meyve sularını tavsiye ediyor Özellikle koruk suyunun sıcak havalarda rahatlatıcı etkisinin yanı sıra sağlığımıza yaptığı olumlu katkılarından da bahsediliyor. Elbette koruk suyunu mevsiminde tüketmek sağlıklıdır. Bu sebeple yılın yalnızca sıcak aylarında hazırlanabilen koruk suyuna ‘kısa zaman içeceği denmektedir.

koruk-suyu

Koruk suyu, ülkemizde birçok yörede, zeytinyağlı yemeklere ekşimsi bir lezzet vermek için kullanılır. Yemeklerde limon yerine koruk suyu kullanırsanız daha yoğun bir aroma elde edebilirsiniz. Ekşi olan her yemeğe koruk suyu yakışır: Zeytinyağlı bamya, zeytinyağlı dolma, börülce, sarma. Koruk suyunun evde hazırlanması oldukça basit bir uygulamadır. Önemli olan mevsiminde topladığınız ya da satın aldığınız doğal korukları kullanmanızdır. Koruk suyu yapmanın birden fazla yöntemi vardır. Biz yazımızda birkaç farklı yöntemden de bahsedeceğiz. İhtiyaca göre koruk suyu hazırlarken kullanacağınız koruk miktarı değişmektedir. Ortalama bir oran için ise, yapılacaklar şöyledir: 3 kilo koruğu, öncelikle temizleyiniz. Çöplerinden, dallarından ayıkladıktan sonra; sirkeli suda bir süre bekleterek, bol suyun altında iyice yıkayınız.

koruk-suyu-640x360

Temizlenen korukları katı meyve sıkacağında sıktıktan sonra, posasını yeniden sıkın. Posa, iyice kuru hale gelene kadar bu işlemi tekrarlayabilirsiniz. Katı meyve sıkacağı ile koruk suyu çıkarmak, koruğun vitaminlerinden daha büyük miktarda faydalanmayı da sağlayacaktır. Bir diğer koruk suyu elde etme yöntemi ise; mutfak robotu kullanarak yapılabilmektedir Korukları robotta iyice kıvama getirdikten sonra bir süzgece yerleştirin. Süzgecin altında genişçe bir kap olmalıdır. Süzgecin içindeki koruklar süzülerek, altına suyunu salacak ve posası süzgeçte kalacaktır. Bu şekilde kalan posaları tahta kaşıkla bastırarak daha çok suyun çıkmasını sağlayabilirsiniz. Eğer evde ince tel süzgeç yoksa makarna süzgeciyle bu işlemi yapabilirsiniz. Makarna süzgeciyle süzdükten sonra suyu tortularından arındırmak için temiz bir tülbent kullanabilirsiniz. Daha eskiden koruk suyunu havanda döverek çıkarırlardı. Eğer evinizde mutfak aleti yoksa siz de bu şekilde koruk suyu elde edebilirsiniz.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları