İçinde bulunduğumuz dünya düzeninin sunmuş olduğu ihtiyaçlar hiyerarşisindeki fizyolojik ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak, hayatın devamlılığı için oldukça önemlidir. Fakat öyle durumlar oluyor ki yeri geliyor beslenme ihtiyacını bile karşılayamıyorsunuz. Bu durumda imdadınıza eşsiz taksit imkanları sunan kredi kartları yetişiyor, değil mi Her kredi kartı kullandığınızda puan kazandırması da cabası. Artık her türlü parasal işleminizi, faturalarınızı bile kredi kartı üzerinden yürütüyorsanız, dur demenin vakti gelmiş demektir. Her türlü alışverişinizi kredi kartıyla yapmak demek; bir süre sonra borcunuzun tamamını ödeyemeyip, asgari tutarını aradan çıkarmak demektir. Bu da borcunuzun zamanla büyüyeceği, hatta hiç kapanmayacağı anlamına gelir.

kredi-karti-ha

Sıkışık anlarınızda kredi kartı, kampanyalarıyla birlikte yardım çağrınıza cevap verse de sonrasında karşınıza yaptığınız harcamaların ödemesini almak için geri gelecektir. Kredi kartınız her zaman cüzdanınızdaysa, bir de limiti yüksekse canınızın istediği gibi alışveriş yapmak isteyebilirsiniz. Evinize giderken bir mağazanın önünden geçtiğinizde, beğendiğiniz bir giysiyi satın almanız bile kredi kartınız için ek yük oluşturacaktır. Taksit imkanlarından yararlandığınızı ve bu yüzden ödemelerinizi çok zorlamayacağını düşünseniz bile, her bir anlık alışveriş borcunuzu ve kredi kartı bağımlılığınızı ikiye katlayacaktır. En azından bir süre için aldığınız ya da almak istediğiniz şeyleri sorgulamalısınız.

kredi-karti

İhtiyacınız olmadan, sadece beğendiğiniz için sahip olduğunuz ürün ve hizmetler, hesap ekstresiyle birlikte size zor günler yaşatabilir. Bir ay boyunca yaptığınız ya da yapacağınız bütün harcamaları not alırsanız, paranızın nereye gittiğini anlayabilir ve gereksiz bütün harcamaları ortadan kaldırabilirsiniz. Bütçe yaparken sınırlarınızı siz belirlersiniz. Bu sayede, sınırların ötesine geçtiğinizde tehlikenin farkında olursunuz. Gıda, kira, fatura, elektronik veya tekstil ihtiyaçlarınızın bir listesini yaptığınızda her bir kategorinin maliyetini hesaplayabilir harcamalarınızı ona göre yaparsınız. Sınıflara ayırdığınız her ihtiyacınız için belirli bir miktar ödeme yapacağınızı hazırladığınız bütçeye yazabilirsiniz. Bu sayede, bir masraf grubu için ayırmış olduğunuz para artarsa kara bile geçebilirsiniz.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları