Borçlarınızın altından kalkamadığınız dönemde, bankanızdan birkaç gün arayla aranırsınız. Borcunuzu ödeyip ödemeyeceğinizi, eğer ödemeyi kabul ediyorsanız da hangi gün ödeyeceğinize dair sizi zor durumda bırakan birçok soruyla karşılaşabilirsiniz. Ödeme yapmadığınız her günün aleyhinize işlediğini bilmenizde fayda var. Bu durumda telefon bankacılığını kullanarak ya da banka şubesine giderek, borç yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben’in açıklamalarına göre, gecikmeye düşen borçların yapılandırılması için bankalarla birlikte yürütülecek çalışmalar önümüzdeki günlerde yapılacak. Bu nedenle, bankanızla görüşmeye giderken çekinmenize gerek yok, bankanızın size yardımcı olacağından emin olabilirsiniz. Borcunuzun geciktiği her gün kredi notunuz biraz daha düşecektir.

asgar

Bu nedenle bir an önce bankanızla görüşmeniz, bir sonraki başvurularınızda sıkıntı yaşamamanız için gerekli olacaktır. Fakat buradaki önemli nokta; kredi notunuzun borç yapılandırma işlemi için önemli olmamasıdır. Bankalar, borç yapılandırma talebinizi kredi notunuza göre değerlendirmez. Kredi notunuz eksilerde olsa bile talebinize olumlu cevap verebilir. Bankanız borç yapılandırma isteğinizi kabul ettiğinde, 24 aya varan taksitlerle borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Ödenebilir tutarlar sayesinde hem bankanız hem de siz kazanmış olursunuz. Unutmamalısınız ki borç yapılandırma işleminin de bir faizi vardır.

kredi-kartlarini

Bankanızın belirleyeceği bu faiz oranı toplam borcunuza eklenir aylık ödeyeceğiniz tutar bu rakam üzerinden belirlenir. Yapılandırdığınız borcunuzu ödemezseniz, bu süreçten çıkarılmazsınız ancak her geçen gün artan faiz oranlarıyla karşılaşmanız mümkün Borcunuzu ödeyemediğiniz durumlarda yapılandırma talebinde de bulunmadıysanız, bankanız, hakkınızda yasal takip başlatacaktır. Yasal takip sürecinde bankanız sizi avukata verecek ve bundan sonra avukatla iletişim halinde olacaksınız. Bu gibi durumlarda avukatlar borcunuzu en kısa sürede ödemeniz gerektiğini söyleyip, ödemediğiniz takdirde icra işlemlerinin başlayacağını söylerler. Avukatın bu çağrısını dikkate almayıp ödeme yapmamanız durumunda ise borcunuz için icra takip işlemi başlatılabilir. Bu süreçte de borç yapmanıza mümkün olmayacaktır.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları