56e9b28c18c7735f8

Türkiye’de Leasing şirketleri, yani finansal kiralama firmaları reel sektörü 39 milyar TL fonladılar. Açıklanan verilere göre leasing işleminde küçük ve orta boy işletmeler de belirlendi. 39 milyar TL’lik fonun yüzde 80’ini küçük ve orta boy işletmeler KOBİ kullandı. Ancak bilindiği üzere 2015 yılı Türkiye açısından birçok spekülatif olaya sahne oldu. 2015 yılı Türkiye için adeta seçimler yılı olarak tarihe geçti. Türkiye geçtiğimiz yıl ilk genel seçimin ardından hükümet kurulamaması sonrası bir genel seçime daha gitmek zorunda kaldı. Yaşanan bu sürecin ekonomiye etkileri negatif olurken, Türkiye hava sahasını ihlal eden bir Rus uçağının düşürülmesi hadisesi sonrası kuzey ülkesi ile ciddi bir kriz yaşamıştı.

birikim_4

Yaşanan diplomatik krizin bir türlü çözülememesi sonrası kriz zamanla büyüyerek ekonomik yaptırımlara dönüştü. Son olarak, Türkiye’nin içerisinde bulunduğu Orta Doğu Coğrafyası içerisinde yaşanan terör saldırıları ve savaşlar, ekonomiyi bir hayli zorladı. Geçtiğimiz yıl yaşanan bu hadiseler ise yatırım kararları üzerinde bir baskı oluşturdu ve bunun neticesinde leasing pazarında işlem hacmi dolar bazında yüzde 16,5 oranında daraldı. Yaşanan bu gelişmeler, daralan leasing pazarı ve KOBİ’lerin sıkıntılarıyla ilgili olarak; Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen, Burgan Leasing Genel Müdürü Dr. Cüneyt Akpınar ve Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Özgür Maraş önemli açıklamalar yaptı. Açıklamaların öne çıkan bölümleri ise şöyleydi Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen, gerçekleştirdiği değerlendirmede geçtiğimiz yılın birçok negatif olaya sahne olduğunu söyledi.

kobilerin-yukumlu

Pazarda yüzde 28 pay ile en fazla yapılan işlemlerin sat-geri kirala nedeniyle gayrimenkul olduğunu belirten Gökmen, bunun ardından ise yüzde 21 ile iş ve inşaat makinelerinin geldiğini dile getirdi. Geçtiğimiz yıl başlayan Rusya krizinin etkisini hala hissettirmeye devam ettiğini belirten Gökmen bu krizden en çok etkilenen sektörün turizm olduğunu söyledi. Turizmin ardından ise yaşanan olumsuz tabloda otomotiv, sanayi ve tekstil tarafının da olumsuz etkilendiğini belirten Gökmen; bu tablonun kısa zaman içerisinde çözüleceğini umduklarını dile getirdi Açıklamalarının devamında ise Gökmen, yeni yıl için hedeflerini açıkladı. Garanti Leasing olarak yeni yılda yüzde 13 oranında pazar payına ulaşmayı hedeflediklerini dile getiren Gökmen, bu hedef doğrultusunda çalışmalarının başarılı bir şekilde devam ettiğini söyledi. Açıklamalarının son bölümünde ise Gökmen, KOBİ’lerin sıkıntılarını dile getirdi. KOBİ’lerin en büyük sıkıntısının nakit ihtiyaçlarını uzun vadelerde temin edememek olduğunu belirten Gökmen, Leasing’in bu tarz uzun vadeli ihtiyaçlara tam anlamında cevap verdiğini söyledi. Bu konuda atılacak her adımın yatırımcının kararını olumlu etkileyeceğini belirten Gökmen bankalara tanınan vergi avantajının kendilerine de tanınması halinde maliyetlerin olumlu yönde etkileneceğini ifade etti.

 

ilk beğenen sen ol

Kategori:

Etiketler:
, ,

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları