Geştirilen bir tekniktir. İlk olarak dijital kol saatlerinde kullanılmaya başlanmış daha sonralarda ise bu teknoloji kullanılarak pc monitörleri ve tv,ler üretilmiştir ve üretilmeye de devam etmektedir. Bu teknolojinin temel özelliği daha az hacimle daha geniş görüntüler sağlayabilmesidir. Light Emitting Diode Işık Yayan diyot ya da led teknolojisi ise lcd’ye göre daha yenidir lcd ve led sistemlerini ve bu sistemlerin işleyiş mekanizmasını anlamak ikisi arasındaki farkları anlamak için iyi bir temel oluşturacaktır. lcd teknolojisi, temel olarak bir sıvı içerisindeki kristallerin renklendirilmesi ve ışıklandırılması yardımıyla ekran üzerinde görüntü elde etmeyi amaçlar.

led-lcd-vs-oled-916x610

Voltaj uygulandığı zaman kristaller hareket ederler. Mavi kırmızı ve yeşil filtreler sayesinde ise ekrana yansıyacak ışığın derecesi ayarlanır. Ekranın ışıklandırılması ise köşelerdeki florasan lambalarıyla sağlanır.led.teknolojisi aslında bir lcd türüdür fakat bu tür çoklu diyotları kullanır. Bu çoklu diyotlar esasında semikondüktör tüpleridir ve lcd,deki floarasan lambalar yerine ekranın aydınlatılmasında kullanılır led ışıklar ışığın nereden geçeceğine göre otomatik olarak açılıp kapanırlar led,ekranlar mavi, kırmızı ve yeşil filtrelerden geçmek üzere beyaz ışığı kullanır. Fakat RGB led,lerde ışık filtresi yoktur.

110012757-1-su

Bu cihazlar ışığı gruplara ayırırlar ve bu da bölgesel karanlık adı verilen bir etki yapar. Edge.lit led, ekranlar yani kenardan aydınlatmalı olanlar bölgesel karartma gibi bir etkiye sahip değildir fakat ışık ortadan gelmek yerine yanlardan geldiği için, ekranlar daha ince üretilebilmektedir tam olarak kapatılmadıkları sürece hep birazcık ışık sızacağında koyu siyah rengi elde edemezler. Siyah renk Koyu gri olarak ekrana yansımaktadır. LED ekranlarında bölgesel karartma yapılabilir fakat tam siyah görüntü vermek ancak o bölgedeki bütün ışıkların söndürülmesiyle mümkündür.

 

ilk beğenen sen ol

Kategori:

Etiketler:
, ,

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları