ABD’li olan Michael Phelps adlı yüzücü, Rio Olimpiyatları’yla birlikte 4 olimpiyatta fazlasıyla altın madalya kazanan tarihteki tek sporcu oldu. Tarihler 30 Haziran 1985 tarihinde göstermiş olup ABD’nin Baltimore kentinde doğan bir çocuk geçenlerde Olimpiyat oyununda tarihe adını muhteşem bir zafer olarak kazımış durumda.

1

Michael Phelps… Yüzmenin efendisi, havuzların tek efsanesi, 2012 Londra Olimpiyatları’nın sonrasında ise profesyonel bir şekilde yüzmeyi bırakıp daha sonrasında ise kararlarında bir değişiklik yapıp, Rio Olimpiyatları’nda da boy göstermiş olan Phelps tarih yazmaya tekrar tekrar devam ediyor.

1

İlk olarak 4×100’de ABD ile altın madalya kazanmış olan Phelps, 200 metre kelebekte de birincilik kürsüsüne çıkmıştır. 31 yaşında olan yüzücü, olimpiyatlarda bireysel dalda altına uzanmış olan en yaşlı sporcu oldu. 200 metre kelebek Phelps’in olimpiyat kariyerinde 20.kez altın madalyası olmuş olurken, hala yaşayan tek efsane 4×200’de de bu kez ABD ile ilk sırada ulaşmıştır ve sonrasında ise 21.altın madalyasını ise boynuna geçirdi. Sonucunda madalya sayısı toplamda 25’e ulaşmıştır. O artık 4 farklı şekilde olimpiyatlarda fazlasıyla altın kazanmış olan tarihte yazılmış olan tek sporcudur.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları