Milyonlarca insanın sorunu olmasına karşın migrenin sebebi net olarak bilinmiyor. Ancak nedeni bilinmese de bazı besinlerin migren ağılarını tetiklediği sonucuna sahip bilimsel araştırmalar bulunmakta. Migren nedenleri arasında en çok söylenenler trigeminal sinir sisteminde meydana gelen bozulmalar ve beyin kimyasallarında oluşan dengesizliklerdir. Ayrıca düşük serotonin seviyesinin migreni arttırdığı yönünde bilgiler bulunmaktadır. Migreni tetikleyen besinler ve içecekler arasında ise en çok kafein kahve, kola, yeşil çay, kırmızı şarap, gıda koruyucu maddeler ve çikolata sayılmaktadır. Kafein: Migren ağrıları çekiyorsanız kafeini 1 numaralı düşmanınız ilan edebilirsiniz. Hafif dozlarda alındığında dikkati arttıran ve enerji veren kahveyi gün boyu 4-5 bardak içiyorsanız kafeine bağımlı hale gelebilirsiniz.

585539

Bu dikkatsizlik, uykusuzluk, stresin yanı sıra baş ağrılarına neden olabilir ve migreni tetikleyebilir. Kafeini tamamen hayatınızdan çıkardığınızda da yoksunluğa bağlı olarak bir süre baş ağrısı yaşayabilirsiniz.Gıda Koruyucular: Konserve gıdalar, hardal, ketçap ve mayonez, salata sosları, domates salçası ve daha pek çok besin gıda koruyucu içermektedir. Gıda koruyucular besinlerin raf ömrünü uzatmak amacıyla kullanılmaktadır ancak bazı koruyucu maddeler migren ağrılarını tetikler. Bu koruyucu maddeler arasında monosodyum glutamat, sodyum kazeinat, hidrolize protein veya autolyzed mayası sayılabilir fakat tek tek bu maddeleri ambalaj üzerinde bulup okumak zor olduğu için migren riskine girmek istemiyorsanız konserve ürünleri beslenme programınızdan çıkarmak en doğrusu olacaktır.

migren

Konserveler dışında salam, sosis gibi şarküteriler işlenmiş et olduğu ve bu işlemler sırasında gıda kimyasalları kullanıldığı için migren ağrılarını tetikleyebilir. Diğer Migren Tetikleyiciler: Nedeni net olmamakla birlikte çikolatanın migren ağrılarına yol açtığı biliniyor. Histamin içeren meyveler, turunçgiller, salamura gıdalar migrene neden olan besinler arasında sayılıyor. Migrene neyin neden olduğunu ve hangi gıdaları tükettikten sonra ağrıların görüldüğü en iyi siz belirleyebilirsiniz. Çünkü bazı insanlarda migrene yol açan gıdalar veya çevresel faktörler sizde aynı sonuçlara yol açmayabilir. Bu yüzden yemek yerken küçük bir not defterine o yemekte yediğiniz gıdaları, içecekleri yazmanız ağrıların tetikleyicisini net olarak öğrenmenizi sağlayabilir Bu arada yukarıda saymış olduğumuz ve migren ağrısı çekenlerin geneli tarafından kabul görmüş tetikleyicilerden uzak durmak iyi bir başlangıç olacaktır.

 

ilk beğenen sen ol

Kategori:

Etiketler:
, ,

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları