b2ec0458

Yurt içinde olan piyasalar, yeni işlem döneminde ilk gününe kayıplarla başlamak zorunda kaldılar. Yurt içinde olan piyasaların bugün yapılan işlemlere düşüşle başlamasındaki neden ise uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Cuma günü vermiş olduğu “not indirimi” kararı belli oldu.

dol

Cuma günü piyasaların kapandığı süreden sonra kuruluş, Türkiye’nin kredi notunda indirim uyguladığını bildirmişti. Moody’s kamuoyuna yaptığı özel açıklamada; Türkiye’nin kredi notunu “Baa3” seviyesinden “Ba1” seviyesine kadar indiği, not ise “durağan” olarak belirlediğini bildirisini yaptı.

4201

Ayrıca yapılan açıklamada, dış finansman gereksinimlerine yönelik bazı riskler vede ekonomide görülen ani yavaşlamanın, not düşürme kararında belirli olduğu vurgulandı. Moody’s’in almış olduğu kararın arkasındaki tüm gerekçeler not görünümünün yükselmesi için gereken unsurların yer aldığı yazıyı hemen inceleyebilirsiniz.

Türk lirası, dolar yanında 2,99 seviyesine geriledi!

Moody’s vermiş olduğu kararının hemen ardından yurt içi piyasalarda, ani düşüşler olmaya başladı. Türk lirası, haftanın ilk işlem gününde dolar karşısında yüzde 0,7 oranında ani bir değer kaybı yaşamaya başladı ve TSİ 07.50’de 2,99 seviyesine kadar ani bir gerileme yaşadı.

 

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları