Araçlara yerleştirilen navigasyon cihazları herhalde sürücü için en kullanışlı oto donanımları arasında yer almaktadır. Piyasada bulabileceğiniz navigasyon cihazları genellikle araç içine kolay monte edilebilmeleri için bir vantuz ya da ayakla satılmaktadır. Navigasyon cihazını araç içinde özellikle sürücü bölgesine monte ederken görüş açısını azaltmayacak bir yere yerleştimenizi öneririm. Araç içi navigasyon cihazları hem şoföre yakın olmalı hem de sürüş emniyetini tehlikeye atmayacak, görüşü azaltmayacak bir noktaya monte edilmelidir. Pek çok elektronik mağazasında ve oto elektroniği satan yerlerde bulabileceğiniz navigasyon cihazları sürücünün görüşünü azaltmamak için 3.5 ile 7 inç arasında boyutlarda satılmaktadır.

wr19077

Bu tv ya da bilgisayar ekranları düşünüldüğünde küçük gelebilir ancak haritayı takip etmek için oldukça yeterli bir ekran büyüklüğüdür. Burada önemli olan nokta ekranın büyüklüğü değil navigasyon cihazının kullandığı haritalama ve yön bildirme sisteminin anlaşılır olmasıdır Çoğu navigasyon cihazları aracınıza gerçek zamanlı harita imkanı sağlar. Bu navigasyon cihazları fm frekansında yayınlanan radyo dalgaları sayesinde aracınızın konumunu 1 metrelik mesafe şaşması ile belirleyebilmektedir. Navigasyon cihazı üreten firmalar özellikle araçlarda kullanılan navigasyon cihazları için her yıl yeni bir özellik ekleyerek bu cihazları daha kullanışlı hale getirmeye çalışmaktadır. Navigasyon cihazları bu kadar kullanışlı ancak her bütçe için uygun mu Buna cevabım evet olacak.

201301102346

Çünkü ülkemizde satılan navigasyon cihazları fiyatları özelliklerine göre aşağı yukarı her bütçeye hitap ediyor Yukarıda da bahsettiğim gibi navigasyon cihazları fiyatları 100-150 TL’den 15-16.000 TL’ye kadar çok geniş bir aralıkta değişmektedir. 150-250 TL arası bluetooth’lu, FM transmitterli bir navigasyon cihazı bulabileceğiniz gibi, 6000 TL’ye 8.4 inç ekranlı, 12 kanallı, 10-12 ülkenin haritasını hafızasında bulunduran navigasyon cihazları da bulabilirsiniz. Navigasyon cihazları fiyatları üzerinde esas etken bu cihazın kullanılacağı alandır. Yani araç için alacağınız navigasyon cihazı içinde her ülkenin haritasının bulunması gerekmeyebilir ancak bir tekne için navigasyon cihazı alacaksanız daha gelişmiş özelliklere sahip yani daha pahalı bir cihaza ihtiyacınız olabilir. Şimdi özellikle araç içi kullanıma uygun navigasyon cihazları fiyatlarına bakalım. Araç içi için satılan en ucuz navigasyon cihazları arasında yer alan Navking Maxim 550 81 ilin haritasını içeriyor ve dokunmatik 4.3 inçlik ektana sahip. Navkin araç içi navigasyon cihazları arasında en çok satılan modellerden olan S320 vantuzu ile ön cama ya da dikiz aynasının altına kıolaylıkla monte edilebiliyor. 20 kanallı navigasyon cihazı dokunmatik 3.5 inç ekrana sahip ve ekran kalemi ile satılıyor. Piranha’nın navigasyon cihazı fiyatı oldukça hesaplı olmakla beraber cihaz navigasyon dışında mp3 player olarak kullanılabiliyor. 3.5 inç ekranı bulunan navigasyon cihazı SD kartlı ve Bluetooth’lu. 81 ilin detaylı sokak haritası hafızasında mevcut.Dokunmatik ekranlı TomTom Start araç içi navigasyon cihazının 3.5 inç ekranı bulunuyor. 2 GB’lık hafızası bulunan cihaz araç şarj kiti, monte etmek için tutacak, USB kablosu, şarj cihazı ile birlikte satılıyor ve garanti süresi 2 yıl.

 

ilk beğenen sen ol

Kategori:

Etiketler:
, ,

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları