Dünya, bir ülke liderinin bir başka mevkidaşına en ağır küfürlerden birini etmesinin şokunu yaşıyor. Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte ve abd Başkanı Barack Obama, bugün Güneydoğu Asya Uluslar Birliği Zirvesi’nde bir araya gelecekti. Obama, ilk kez görüşeceği lidere Filipinler’de uyuşturucu ile mücadele kapsamında yürütülen operasyonlarda, hükümet güçleri tarafından yapıldığı iddia edilen yargısız infazları gündeme getireceğini belirtince Manila’dan hiç beklenmeyen bir yanıt aldı. Filipinler Devlet Başkanı Duterte, bunun üzerine eğer bunu yaparsan görüşmede suratına hakaret edeceğim dedi.

obama-forei

ABD lideri ise, küfrün duyulmasıyla Duterte’nin renkli bir kişilik olduğunu söylemiş ve ekibine Filipinler lideri ile yapıcı ve verimli bir görüşme gerçekleştirme olasılığını araştırma görevi verdi. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Ned Price Zirvesi,nde planlanan Obama,Duterte görüşmesinin yapılmayacağını, abd Başkanının bu randevu yerine Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye ile görüşeceğini açıkladı. Duterte’nin göreve gelmesinden bu yana 2 bin 400’den fazla kişi uyuşturucu ile mücadele kapsamındaki operasyonlarda öldürüldü. Filipinler Devlet Başkanı Operasyonlar sürecek.

obama-newser

Çok fazla insan ölecek, son satıcı sokaklardan çekilene son uyuşturucu taciri ölene kadar mücadeleye devam edeceğiz Duterte daha önce de kullandığı cinsiyetçi ifadelerle ve suçlulara yönelik şiddet dolu sözleriyle dikkat çekmişti. Duterte başkan seçilmeden önce Katolik Kilisesi’nin lideri Papa Francesco’ya ve ABD’nin Manila Büyük elçisi’ne de Obama için kullandığı küfrü kullanmıştı. Birleşmiş Milletler insan hakları ihlali yaptığını belirterek Duterte’nin politikalarını kınamıştı. Katolik Kilisesi de nüfusunun çoğunluğu Katolik olan ülkenin başkanını politikaları nedeniyle eleştirmişti.

 

ilk beğenen sen ol

Kategori:

Etiketler:
, ,

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları