OHAL’in ilan edilerek, grev gibi birçok işçi hakkının yasaklandığı Temmuz ayından Eylül ayına kadar geçen 3 ayda 502 işçi öldürüldü

Olağan Üstü Hal’in ilan edildiği Temuz ayından Eylül’ün 30’una kadar en az 502 işçi yaşamını yitirdi. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin hazırladığı 2016 İş Cinayetleri Raporu’nda eylül ayında 141 işçinin, Ocak ayından beri de toplam 1421 işçi meydana gelen kazalar nedeniyle hayatını kaybetti.

Rapora göre, eylülde hayatını kaybeden 141 emekçinin 121’i işçi, memur statüsünde çalışan ücretlilerden, 14’ü çiftçi/küçük toprak sahiplerinden, 20’si kendi nam ve hesabına çalışanlardan oluştu. Bu ay mevsimsel olarak tarımsal üretimin düşmesi nedeniyle çiftçi ölümleri azalırken, ücretlilerin ölüm oranı yükseldi.

İSİG Meclisi’nin raporunda, OHAL’in ilanından bu yana bireysel emeklilikten ÇED raporlarının rafa kaldırılmasına, büyük özelleştirme hazırlıklarından farklı düzeylerde sermaye teşviklerine kadar işçi karşıtı birçok uygulamanın hayata geçirilmeye başlandığına vurgu yapılarak, “Sırada kıdem tazminatı hakkının gaspı ve kamu personelinin iş güvencesinin kaldırılması var” denildi.

Raporda, OHAL döneminde işçi sağlığını önemli bir talep olarak dile getiren işçilerin işten atılmaya başlandığına da dikkat çekildi: “İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde Taş-İş-Der Başkan Yardımcısı ve İSİG Temsilcisi hastabakıcı Cemal Bilgin, verilen yemekten dolayı 50 civarı işçi ve hasta yakınının rahatsızlanmasını dile getirdiği ve bir şey yapılmamasına karşı çıktığı için işten çıkarıldı. Direnişini sürdürmesine OHAL gerekçe gösterilerek müdahale edileceği belirtiliyor. İSKİ’de de taşeron sayaç okuma işçisi olan Enerji-Sen İSİG Sekreteri Tarık Yüce, sosyal medya paylaşımları nedeniyle işten çıkarıldı. Bu paylaşımlarından birisi, ‘AKP’li yıllarda 17 bin 57 işçi yaşamını yitirdi’ tweet’i.”

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları