Öksürük, solunum yollarını tahriş eden maddelere veya bu bölgeyi etkileyen enfeksiyonlara karşı vücudun verdiği tepkidir. Alerjik reaksiyon veya hastalık durumunda bu bölgede bulunan sinirler beyne sinyal gönderir. Beyinse karın kaslarını ve göğüs bölgesinde bulunan kasları uyararak tahriş edicilerin ciğerlerden gelen güçlü bir havayla vücuttan atılmasını sağlamaya çalışır. Grip gibi enfeksiyonlu hastalıklarda yaşanan öksürük normal ve sağlıklıdır. Ancak nedeni tam olarak bilinmeyen, 1-2 hafta süren öksürük doktor tarafından kontrol edilmelidir. Aşağıda listelenen öksürüğe iyi gelen yöntemler çeşitli hastalıklar nedeniyle oluşan öksürüğü azaltmak, boğaz ağrısını hafifletmek ve balgamı daha kolay atmak için yaygın olarak kullanılan yöntemlerdir.

1292509227_18_large

Ancak bu doğal çözüm önerilerinin hepsi herkes için uygun olmayabilir. Örneğin mide ülseri veya reflü gibi bir rahatsızlığınız varsa öksürüğü geçirmek için çiğ sarımsak veya acı biber yemek yarardan çok zarar getirebilir. Bu gibi sorunları önlemek için herhangi bir hastalığınız varsa veya düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız aşağıdaki yöntemleri denemeden önce doktorunuza danışınız. Ayrıca nedenini bilmediğiniz bir öksürüğünüz varsa, öksürükle birlikte yoğun sarı/yeşil balgam geliyorsa, hırıltılı nefes alıp veriyorsanız, nefes darlığı yaşıyorsanız, 38 derece ve üzerinde ateşiniz varsa vakit kaybetmeden bir doktora görünmelisiniz Bal: Boğaz ağrısı ve öksürük için en çok kullanılan yöntem bal, limon karışımıdır. 1 büyük bardak ılık suya 1 yemek kaşığı bal ve yarım limonun suyunu koyup iyice karıştırın. Bu karışım öksürüğünüz şiddetlendikçe yavaş yavaş içebilirsiniz. Bal bardağın dibine çökerse tekrar karıştırmayı ihmal etmeyin.

portakal-suyu-oksuruk

Öksürüğe iyi gelen bir diğer karışım ise bal ve karabiberdir. Bu karışım için 1 büyük bardak kaynamış suyun içine 2 yemek kaşığı bal ve 1 çay kaşığı taze çekilmiş karabiber atın ve iyice karıştırın. Bal/karabiber karışımı özellikle balgamlı öksürük için önerilir ve etkili bir balgam söktürücüdür. Kekik Çayı: Kekik çayı astım, bronşit, grip ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak görülen öksürük için etkili bir çözüm olarak içilebilir. Kekik çayı sadece öksürüğü hafifletmekle kalmaz aynı zamanda öksürürken sık sık kasılan ve bu nedenle ağrı yapan kasların gevşemesine de yardımcı olur. Çayı hazırlamak için 2 çay kaşığı kekiği 1 büyük bardak dolusu kaynamış suya atın ve 6-7 dakika kadar demleyin. Demleme süresini uzattıkça çayın tadı kuvvetlenir. Zencefil Çayı: 1 büyük bardak çay hazırlamak için 3-4 adet ince dilim zencefile ihtiyacınız var. Zencefil dilimlerini suya attıktan sonra kaynatın ve su kaynadıktan sonra ocaktan alın ve 10 dakika daha demlenmesini bekleyin. Boğazınızı yumuşatmak ve öksürüğü azaltmak için günde 3-4 bardak içebilirsiniz. Çayınızı balla tatlandırabilir ve C vitamini takviyesi için birkaç damla limon suyu ekleyebilirsiniz.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları