Darbe girişimleri sonrasında kapatılan On beş üniversitenin öğrencileri de aynı ilde başka okullarda yerleştirildiler. İstanbul’da ege, dokuz eylül’e geçen öğrenciler diplomalarını da bu okullarından almış olacaklar. Darbe girişimlerinden sonra kapatılan 15 üniversitenin 65 bin öğrencisi puan ile başarı sıralamalarına göre aynı illerde başka okullara yerleştirildiler. İstanbul, ege ve dokuz eylül gibi köklü okullarına da geçiş yapan öğrencilerin diplomalarını bu okullarından alacaklar.

1

Ohal’in ilk kararnamesinde paralel yapı ile bağlantılı olan iddialar ile 15 üniversitenin kapılarına kilitler vurulmuştu. Önceki günlerde toplanan YÖK Genel kurulunun kapatılan üniversitelerde eğitim görecek 65 bin 216 öğrencilerin üniversitelere geçişleri ile alakalı kararlarını verecekleri söylendi. Öğrencilerin Yüksek Öğretim kurulu taraflarından yapılan yerleştirilmelerinin dışında isterlerse diğer devlet veya vakıf üniversitelerinin de yatay geçiş yapabilecekleri ve bu öğrencilerin diplomaları yerleştirildikleri üniversiteler tarafından verileceği söylendi.

1

Öte taraftan da kapatılmış olan 15 üniversitenin içinde toplamda 13 bin 311 kontenjan ayrılmıştı. Söz konusu ise üniversitelerin kapanması ile ayrılan kontenjanların da iptal edilmiş olduğu öğrenildi. Bursa’nın Orhan gazi üniversitesinde okuyan öğrencilerin bursa teknik üniversitesine canik başarı üniversitesindeki 19 mayıs üniversitesinde gedizdekiler İzmir katip çelebiye hukuk fakültesi öğrencileri ise dokuz eylül üniversitelerinde, ipek üniversitesi öğrencileriyse Ankara sosyal bilimler üniversitesinde, İzmir üniversitesindeki öğrenciler ise dokuz eylülde Melih şah taki öğrenciler erciyeste mevlanadakiler Selçuk üniversitesine eğitim fakültesi öğrencileriyse Necmettin Er bakan üniversitesine.

1

Murat Hüdaverdi gar Üniversitesinin öğrencileriyse İstanbul Üniversitesinde Selahattin eyyübide okuyan öğrencilerse dicle üniversitesinde,Şifa öğrencileriyse egede Süleyman şah öğrencileriyse Turgut öz al öğrencileri yıldırım beyazıd üniversitesinde zirve öğrencileri ise Gaziantep üniversitesinde başlayacaklar. Kanuni üniversitesi ise eğitin,öğretim hayatına daha başlamadığı için kapsam dışında kaldı. Kapatılan üniversitelerin öğrencileri üniversite sınavlarından elde ettikleri başarı sıralarının, gidecekleri devlet üniversitelerindeki öğrencilerinden daha düşük olduğu ortaya atıldı. Örnek olarak dicle üniversitesinin 2 yıllık muhasebe bölümü ise başarı sırası 849 bin Sebahattin eyyübi üniversitesinin başarı sırasıysa 1 milyon 558 bin. Aradaki başarı sırası ise farkı 709 bin olarak görünüyor. Bu durumlar eşitsizlik de yaratabilir.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları