Otoparkların gitgide çoğalması ve genişlemesiyle birlikte ters orantılı olarak otopark kontrol sistemleri gittikçe daha az insan çalıştırmak ve daha az harcama yapmak üzere çareler aramıştır. Otopark kontrol sistemlerinde en güvenli yol araçları daha baştan otopark girişinde denetim altına almak olarak öne çıkmıştır. Bariyer sistemi, giriş yapan araç sayısını kontrol altına alması ve izinsiz geçişe izin vermemesi bakımından en çok tercih edilen otopark kontrol öğelerinden biridir.ve çok faydalıdır. Sürücüler girişteki bariyeri kullanılan otopark kontrol istemine göre bilet makinesini, plaka tanıma sistemini ya da biyometrik sistemleri kullanarak aşabilirler. Bilet kesme makinesi bugün insansız da işleyen bir sistem olma özelliğini taşıdığından en çok tercih edilen sistemlerden biridir.

IMG_6153

Üstelik otoparka girişte kuyruk oluşmasını engeller. Arkadan gelen araçlar bir tuşa basıp kart alma süresi kadar beklerler. Bariyerli ve kartlı otopark sistemlerinde her seferinde ancak tek araç giriş yapabildiğinden, her aracın giriş saatini ve Kartlı otopark kontrol sistemlerinde kartlar bilet kesme makinesinden otomatik olarak bir butona basılmasıyla verilir. Kartların arkasında manyetik bir şerit vardır. Bu şeritte aracın kartı alış tarihi ve saati yer alır. Çıkışta sürücü bu kartı ödeme noktasındaki görevliye verir. Ödeme noktasında görevliye verilen kart bilgisayara okutularak otopark ücreti alınır. Araçların ödeme yapmadan çıkmalarını engellemesi bakımından da kartlı otopark sistemleri en çok tercih edilen otopark kontrol sistemlerdendir.

arma-kontrol-otoparÇıkışta araç yine bir bariyerle karşılaşır ve kartını tekrar okutmadan çıkması mümkün olmaz. Kimi otoparklar çıkışta hem ücret tahsil edecek hem de bariyeri açacak bir görevli bulundurmayı tercih edebilir Katlı otoparklar dışında iş yeri ya da site gibi belli araçların girip çıktığı otoparklarda otopark kontrol sistemi olarak yine kart kullanılabileceği gibi uzaktan kumandayla çalışan bariyerler de kullanılabilir. Bu durumda yetkili sürücülere özel kumanda tahsis edilmesi ya da bir görevli kontrolünde araçların otoparka alınması söz konusu olacaktır. Plaka tanıma sistemi otopark kontrol sistemleri arasında fotoğraf saklama özelliği de olan en güvenlikli istemlerden biridir. Araç girişi sırasında yine bir bariyer bulunur. Bu kez bariyerin açılması için önce araç plakası kamera tarafından taranarak plakası alınır. Bilgisayar hafızasına plaka giriş saati ve tarihiyle birlikte kaydedilir.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları