15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev alan binlerce askerin ilişiği kesildi. FETÖ bağlantısı yüzünden en çok ilişiği kesme ise Türk Hava Çıkarmalar sonucu pilot sayısında kritik eşiğe gelindi. İşte bu noktada bir karar alınarak hava kuvvetlerinden ayrılan pilotlara yuvalarına dönmeleri için dönüş kapısı açıldı. Pilotlara dönüş imkanı veren bu karardan sonra ilk başvurular ise 6 Eylül tarihinde yapıldı. 6 pilot Ankara’daki karargaha giderek başvuruda bulundu. Başvuruyu yapanları ise Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal makamında ağırladı. Ardından bu anı ölümsüzleştiren fotoğraf internet sitesinde paylaşıldı.VATAN bu 6 pilotun hikayesini öğrendi. Haris Toğar Doğan Mart, Ertan Uzun ,Tolga Çınar, Ersoy Çil ve Mehmet Akif Öz.

tskya_gonul_

Hikayelerinin ortak noktası ise sistemli bir şekilde TSK’dan ayrılmalarının sağlanmış olması.Bir diğer ortak noktaları sahip oldukları donanım sayesinde ise Sivil Havacılık sektöründe kendilerine hemen yer edinmeleri. Şimdi TSK’ya dönüş için başvuruda bulundular. Çoğu sivil havacılık sektöründe ortalama 30 bin TL maaş alırken neredeyse üçte bir maaşa dönmeyi hiç tereddüt etmeden düşündüler. Onların ifadesiyle Kalbimizin sesini dinledik çünkü TSKya gönül borcumuz var Hava kuvvetlerine dönüş yapmak için başvuran bir diğer eski Ordu mensubu Hava Pilot Binbaşı Doğan Mart 2 Şubat 2009 yılında orduyla ilişiğini kesti. Binbaşı olduktan sonra yaş prosedürü sebebiyle aktif pilotluktan karargah görevine çekileceğini düşündüğü için istifa eden Mart Pilotlar için karargahta masa başında çalışmak zordur dedi.

08092016100319

Mart geri dönme sebebini şu sözlerle ifade etti Beni geliştiren yetiştiren ve bana emek veren hava kuvvetlerinin verdiği bu zor sınavdan sonra, gerçekten gönülden bağlı olan mensuplarına ihtiyacı olduğunu hissettim. Elimden ne geliyorsa yapmaya hazırım.Uzun seneler çiğli’de uçuş öğretmenliği yaptığını söyleyen Hava Pilot Binbaşı Haris Toğar şunları söyledi 15 Temmuz’dan sonra beraber çalıştığım, çok yakın arkadaşlarımın FETÖ nün adamları olduğunu öğrendikten sonra gerçekleri anladım. Bu insanlar beni pasifleştirdiler, en etkin zamanımda harekat merkezine çekerek asıl görevimi yapmamı engellediler. Bende mecburi hizmet süremi doldurunca ayrılma kararı aldım dedi. Hava kuvvetlerine tekrar dönme nedenini ise şu sözlerle anlattı Ben inşaat işçisi bir babanın çocuğuyum. Bu ülke beni askeri lisede, Hava Harp Okulu’nda okuttu. TSK şu anda yaptığım işi, ailemin rızkını kazandırdı. Orduya tekrar dönerek hizmet etmek boynumun borcu.

 
 
4
2

Kategori:

Etiketler:
, ,

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları