Evimizin en sık kullanılan alanlarından biri olan mutfak, temizliği ihmal edilmemesi gereken bir ortamdır. Hele ki buzdolabı temizliği, mutfağın neredeyse can damarıdır. Yiyecek ve içeceklerimizi sakladığımız buzdolaplarının temiz olması şarttır. Çünkü bakteri üretimine engel olmak, gıdalarda bozulmayı önlemek, sıcak hava koşullarında oluşabilecek herhangi bir probleme karşı gıdaları korumak gibi önemli görevleri olan buzdolabı bakımının ihmal edilmesi, sağlığımızı olumsuz etkileyebilir.Buzdolabı bakımının ihmali, ayrıca zaman içerisinde kötü kokulara da sebep olur. Zaman zaman buzdolabının kapısını açtığınızda garip kokularla karşılaşabilirsiniz. Bu tür durumlarda buzdolabınızın içini iyice incelemeli ve kokuya neden olan kaynağı ya da kaynakları bulmalısınız. Düzenli bir buzdolabı bakımının yanı sıra, buz dolabınızla ilgili yaşadığınız hijyen sorunlarının kaynağına inmeli, kalıcı çözüm arayışlarına yönelmelisiniz.

569ca11167b0a

Yazımızın devamında buzdolabı temizliğinde kullanabileceğiniz doğal yöntemlerden bahsedeceğiz. Buzdolabı temizliğinde raflara bulaşmış olan süt lekeleri, yiyecek artıkları, biriken kalıntılardan kurtulmak gereklidir ancak çok zevkli işler olduğunu söylemek mümkün değildir. Yöntemini bilmeyince, buzdolabı temizliği gibi detay isteyen işler oldukça fazla zaman alabilmektedir. Temizliğe başlamadan önce buzdolabının fişini çektiğinizden emin olmalısınız. Eğer buzdolabınızda buzlanma sorunu yaşıyorsanız, erimesini de beklemelisiniz. Buzlar tamamen eridikten sonra temizleme işlemine başlayabilirsiniz.buzdolabının içi boş olduğunda, etkili temizlik yapmanız daha kolay olacaktır. Belki sadece bir bölümü temizlemek isteyebilirsiniz. O durumlarda da temizlemek istediğiniz rafı olduğu gibi boşaltabilirsiniz. Yeteri kadar alan açıldığında biriken kirleri, lekeleri görmeniz daha rahat olacaktır. Tüm bunların yanı sıra size tavsiyemiz buzdolabınızı bölgesel olarak değil, tümden temizlemeyi tercih etmenizdir.

görsel

Düzenli olarak yapılan buzdolabı temizliğinde en iyi olan kısım; tamamen unuttuğumuz, yerleştirilme şekli yüzünden görmekte zorlandığımız gıdalar, akan ya da pakette zarar gören besinler ve son kullanma tarihi geçmiş ürünler yeniden gözden geçirilir. Kurtarılacak olanlar değerlendirilir; tekrar kavanoz ya da paketlere konulabilir. Hiç kimse mutfakta bulunan gıdaları gerçekten emin olmadan atmak istemez; dahası bu ‘israf etmek’ olarak adlandırılır. Ancak son kullanma tarihi geçmiş, zarar görmüş besinler derhal atılmalıdır.Bazen buzdolabının en arkasında unutulmuş bir peynir kavanozu kötü kokunun tek sorumlusu olabilir. Buzdolabından çıkardığınız bütün yiyecekleri, kavanozları, paketlenmiş ürünleri, sebze ve meyveleri geniş bir masaya koyun ve teker teker inceleyin. Hala taze ve güvenli olanları bir yere ayırdıktan sonra, sızıntı yapan ve fakat güvende olan gıdaları yeniden paketleyin. Kalanları çöpe attıktan sonra, evde fazla bekletmeden çıkarmalısınız. Çünkü bozuk gıda kokusu bu sefer tüm mutfağınızı saracak ve buzdolabının kokulardan arınıp arınmadığını test etmeniz zorlaşacaktır.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları