Saç Kırıkları İçin Bakım

2 sene önce
37 kez okunmuş

Saçlara sağlıksız bir görünüm veren saç kırıkları pek çok kişi, özellikle uzun saçlara sahip olan kadınlar arasında oldukça yaygın bir sorundur. Saç kırıkları genellikle hava kirliliği, duman, kötü beslenme, vitaminsiz kalma gibi nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Bunlar dışında saç boyası kullanımı, sık sık fön çekme, saç düzleştirici kullanma, perma gibi saçı yıpratan uygulamalarda saç kırıkları oluşmasının arkasındaki sebepler arasında sayılabilir. Tüm bu olumsuzluklara karşın saç kırıkları büyük doğru bakımla büyük ölçüde engellenebilir ve tedavi edilebilir. Saç kırıklarından şikâyetçiyseniz bu yazımızda saç kırıkları için bakım ve iyileştirme yöntemleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Saç kırıklarından kurtulmanın en iyi yolu ayda bir saçları uçlarından kestirmektir.

maxresdefault

Saçlarınızı uzatıyorsanız ayda bir saç kestirmek sıkıcı bi işlem olmakla birlikte kırıkları aldırmanız saçlarınızın daha sağlıklı uzamasını sağlayacaktır. Saç kırıklarını kestirmeniz bir daha kırık saç sorunu yaşamayacağınız anlamına gelmez. Ancak uygulayacağınız saç kırıkları için bakım yöntemleri ile daha az kırık ve kırıkların daha uzun süreçte oluşmasını sağlayabilirsiniz. Sağlıklı saçlar sağlıklı saç köklerinden çıkmaktadır. Saç köklerinin bulunduğu kafa derisine düzenli olarak masaj yaparak kan dolaşımını düzenleyebilir ve saç diplerinin saha çok oksijene kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Bu masaj ayrıca oldukça etkili bir stres gidericidir. Masajın daha etkili olması ve kafa derisiyle saç diplerinin iyi bir şekilde nemlendirilebilmesi için doğal yağlar olan Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, badem yağı kullanabilirsiniz.

kirilan-saclara-cozumler

Kafa derinize bu yağlar ile masaj yaptıktan sonra bir duş bonesi takarak yarım saat bekleyin ve sonra bol şampuan yıkayın ve durulayın. Haftada 2 kere yapacağınız bu bakım ile saç kırıklarının oluşmasını geciktirebilirsiniz. Saçtaki kuruluk saç kırıklarının oluşma nedenlerinden biridir. Bu yüzden nemlendiricili bir şampuan kullanarak saç dipleri ve saç tellerinin yeterince nemli olmasına özen gösterin. Nemlendirici bir şampuan ve doğal malzemelerle üretilmiş bir saç kremi ile bakım yapabilirsiniz. Ancak saçların şampuanla çok sık olarak yıkanması da saç kırıklarına yol açabileceği için her gün şampuanlamak yerine günaşırı ya da haftada 3 kez şampuan kullanabilirsiniz. Saç kırıklarını engellemek için en iyi ürünlerin başında saç bakım kremleri gelmektedir. Saç bakım kremi seçerken doğal ürünlerle yapılmış olanları tercih etmenizi öneririz. Şampuandan sonra saç kremini saçlarınıza masaj yaparak uygulayın ve hemen durulamayın. 3-5 dakika bekledikten sonra çok sıcak olmayan ılık hatta biraz soğuk suyla saçlarınızı durulayın.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları