Her gün ortalama hızda ama yavaş değil 30 dakika yürümek size 1500 kalori yaktırır. Yılda 78 bin kaloriden bu kadar kolay kurtulabilirsiniz. Yaş ve vücut yapınıza uygun daha ağır egzersiz programları ise kalp ve damar sağlığınızı, ciğerlerini korumanıza yardımcı olur. Vücudunuza şekil vermek için bir kaç set ağırlık çalışabilirsiniz. Sadece düzenli egzersizler ile yetinmeyip tün ailenizin sağlığı için haftalık spor turları düzenleyebilirsiniz. Bu ormanda bir keşif yürüyüşü ya da aile arası bir basketbol maçı olabilir. Her zaman en iyi vücut çalıştırma yöntemlerinden biri olan ip atlamak bel çevresi gibi kurtulmanın zor olduğu yağları yakmanızı sağlar. Fazla değil günde 10 dakika ip atlayın Çoğu insan tek başına spor yapmaktan sıkılır ve düzen zamanla bozulur. Bunu engellemek için arkadaşlarınızdan yardım alabilir ve spor için gereken motivasyonu sağlayabilirsiniz. Eğer bir havuza üye olmak gibi bir imkanınız varsa seçeceğiniz su hareketleri ile bel ve sırt ağrılarından kolayca kurutulabilirsiniz.

11

Üstelik suda yapılan egzersizler vücudu en iyi biçimde şekillendirir. Molalarda ya da bulabildiğiniz her arada masa başından kalkıp yürüyün ve kollarınızın esnetin. Bilgisayar başında ise karın kaslarınızı sıkıp bırakarak egzersiz yapabilirsiniz. Büyük ve ağır 3 öğün yemektense bunu 6’ya bölüp azar azar yemek daha iyi. Bu küçük öğünlerle birlikte midenizde küçülecek ve daha çabuk doyacaksınız. Günde en az 8 bardak su için. Kahve ve çayla şekerli meyve sularıyla aldığınız sıvılar buna dahil değil Sigaradan ve tütünün her türlüsünde kaçının. İlaç alırken 2 kere düşünün ve alkolü kontrollü tüketin. Diyet yapanların çoğu kahvaltıyı pas geçer. Ancak araştırmalar düzenli olarak kahvaltı edenlerin daha az kilo aldığını ortaya koyuyor Yemekleri kızartmaktan vazgeçin. Bunun yerine haşlama veya ızgara tercih edebilirsiniz.

14080045520

Kızartma yemeklere ekstra kalori eklemekten başka bir işe yaramıyor Yemekleri yerken tadına varın ve iyice çiğneyin. Ne kadar çok çiğnerseniz o kadar çabuk doyarsınız. Güne erken başlayın. Güneşle birlikte kalkmak vücut saatinizi sıfırlar. Bu daha iyi uyku alışkanlığına dolayısıyla gün boyu enerjinizi korumanıza yardımcı olur. Güneşin zararları hakkında hepimizin aşağı yukarı bilgisi var. Cildinizi, saçlarınızı ve gözlerinizi güneşten koruyun. Mutlaka yüksek faktörlü güneş kremleri kullanın. Üzgün ya da sinirli olduğumuzda bağışıklık sistemimiz de zayıflıyor. Sıkıntılı günlerinizde rahatlayabileceğiniz, yapmaktan hoşlandığınız aktivitelere katılın ya da arkadaşlarınızla buluşun. Günde en az 3-4 kap taze meyve yiyin. Meyveleri dolapta kapağı açınca hemen görünecek bir yere koymanız daha çok meyve yemenizi sağlayacaktır.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları