Neredeyse tüm doğal cilt bakımı kitaplarında veya internette bulabileceğiniz cilt maskeleri makalelerinde bu yazı dahilyer alan fotoğraflarda, gözlerinin üstüne birer dilim salatalık koymuş kadınları görebilirsiniz. Bu neredeyse klasikleşen fotoğraf aslında doğru bir noktaya işaret ediyor. Salatalık göz yorgunluğuna ve şişliğe çok iyi gelir. Aynı zamanda gözaltında oluşan koyu halkaların görünümünü azaltmaya yardımcı olur.Uzun süredir özellikle göz yorgunluğunu hafifletmek için kullanılan salatalık, sabahları yaşanan göz şişliği veya fazla tuzlu besinler nedeniyle şişen gözlere iyi gelir Sadece gözler için değil, salatalığın anti inflamatuar özellikleri, vücudun diğer bölgelerinde meydana gelen şişlikler için kullanılabilir.

fft99_mf3

Salatalığı göz yorgunluğu için kullanacaksanız 5 dakika kadar buzlukta beklettikten sonra gözlerinize koyun. Serinlik, yorulan gözleri daha çabuk kendine getirir. Salatalıkta bulunan askorbik asit cilt altında tutulan suyu çeker. Bu nem çekme özelliği, göz kapaklarına veya gözaltına yerleştirildiğinde şişliği almasını sağlar. Salatalık dilimi, gözü tam olarak sarması veya gözaltına tümüyle temas etmesi için ince kesilmelidir. Eğer salatalığı kalın dilimlerseniz cildinize sadece küçük bir noktadan temas edeceği için yeterince etkili olmaz. Her 5-6 dakikada bir dilimleri tazelemek şişliğin daha çabuk inmesini sağlar.

timthum

Salatalığı koyu renkli göz halkaları için kullanmak istiyorsanız bunun için en çok önerilen uygulama, eşit miktarda salatalık ve çiğ patatesi iyice ezdikten sonra gözaltına koyup 15 dakika bekletmek. Daha sonra soğuk suyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Göz altında yer alan deri çok hassas olduğu için salatalık/patates karışımını koyarken ve temizlerken çok bastırmamaya, ovmamaya çalışın.Salatalık içeriği cilt renginin açılmasına ve soğuk etkisiyle şişliklerin hafiflemesine yardımcı olur. Zaten bildiğiniz gibi kozmetik marketlerde satılan pek çok cilt bakım kremi ve maskesi içinde salatalık özü bulunuyor. Salatalığın çeşitli kimyasal maddelerle karıştırılmış konsantre halini kullanmaktansa evinizde hazırlayabileceğiniz basit bir salatalık maskesi ile göz altı morluklarını azaltmanız mümkün.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları