Sibel Can 1 Ağustos 1970 yılında İstanbul Kara gümrük semtinde doğdu. Sanatçının babası birçok ünlü soliste eşlik eden bir keman sanatçısıydı. Sibel Can 14 yaşındayken gelen teklif üzerine oryantal olarak sahneye çıkmaya başladı. Galata Kulesi ve Astorya gibi kulüplerde çıkan sanatçı, Nükhet Duru’nun Fahrettin Arslan a tavsiyesi üzerine Maksim Gazinosunda çıkmaya başladı ve henüz 17 yaşındayken assolist olmayı başardı. Sibel Can’ın yaşının küçüklüğü sebebiyle gazinonun kapatılması üzerine Arslan’nın yardımıyla mahkemede yaşını 6 yaş büyüttürdü. Maksim gazinosunda Muazzez Abacı Neşe Kara böcek ve Emel Sayın gibi ünlü isimlerle çalıştı.

a_4326_1

İlk dönem albümlerinde yapımcısı Orhan Gence baydır. 1987 yılında Kervan Plak tan ilk albümü olan Günah Bize yi çıkartan Sibel Can bu albümde Orhan Gence bayın büyük desteğini gördü. 1988 yılında o dönemin popüler isimlerinden olan Hakan Ural ile Zerrin Özer’in evinde gizlice evlendi. Bu evlillikten daha sonra Engin can ve Melisa adından iki çocuk dünyaya getirdi Neredeyse her yıl bir albüm çıkaran Sibel Can büyük bir yükselişe geçti sanatçı 1999 yılında Hakan Ural dan ayrıldı. 1997 yılında çıkardığı Bu Devirde isimli dokuzuncu stüdyo albümünde sanatçı çıkış şarkısı olarak sözlerini Serdar Ortaç’ın yazdığı Padişah isimli şarkıyı seçti.

147

Albümle birlikte başarılı bir çıkış gerçekleştirdi. Geniş hayran kitlesi elde etmiş ve albüm satışın ilk sıraya yerleşmiştir. Sibel Can, albüm çalışmalarının yanında birçok dizide ve filmde de yer aldı.Kaldırım Çiçeği Gülüm Bize Ne Oldu ve Berivan gibi dizilerde kamera karşısına geçti. 2001 yılından beri Emre Plak ile çalışan sanatçı 2007 yılında “Akşam Sefası” adlı albümünü çıkardı. Bu albümdeki Çakmak Çakmak isimli parçayla büyük başarı yakaladı. 2009 yılında Benim Adım Aşk isimli albümünü çıkardı. 2011 yılında Seyyah albümünü çıkardı, albümdeki Hançer adlı parçası ile başarısı daha da arttı ve son olarak 2012 yılının Nisan ayında Meşk adlı albümünü çıkardı.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları