Öfke hepimizi etkiliyor. Hele kalabalık bir şehirde her gün işe gitmek her akşam trafikte eve dönmek zorunda kalıyorsanız stresin artmaması ve sinirlenmemek mümkün değil. Ancak sinirin ve stresin sürekli olması sinirlendiğiniz kişi veya olaylara değil, size ve sevdiklerinize zarar veriyor. Aslında pek çoğumuz bunun farkındayız ve siniri kontrol edebilmek için sık sık sinirlendiğimizde ne yapmalıyız sorusunu soruyoruz. Uzmanların önerisi, sinirliyken bunu fark edip herhangi fevri davranışta bulunmadan önce biraz vakit geçirip, sinirlerin yatışmasını sağlayacak aktivitelerde bulunmak Öfke olayları kavrama ve doğru tepkileri verme yeteneğimizi zayıflatan bir duygudur.

kisisel-ofke-kont

Ayrıca hayal kırıklığı üzüntü suçluluk kaygı gibi duygularla yakından ilgilidir Öfkeyle kalkan zararla oturur atasözü çok doğrudur çünkü öfkeli bir anda verilen kararlar yapılan hareketler muhakeme yeteneğimiz zayıfladığı için genellikle yanlış kararlardır. Sinirli bir anda söyleyeceğiniz sözler hem sizi hem de sevdiklerinizi olumsuz etkileyerek sosyal ilişkilerinizin zayıflamasına yol açabilir. Sinirle, öfkeyle başa çıkabilmek, parlamaları önleyebilmek için atılması gereken ilk adım bu anların fark edilerek kontrol altına alınmasıdır. Bu bir tekrar ve alışkanlık meselesidir ancak bu alışkanlığı edindiğinizde öfkenizi kontrol etmek sizin için oldukça kolay olacaktır.Sinirleri yatıştırmak için en acil olarak başvurabileceğiniz yöntem nefes egzersizleridir. Kısa sürede uygulayabileceğiniz bir çözüm arıyorsanız çok sinirlendiğiniz bir anda derin nefes alın ve nefesinizi 10’dan geriye doğru sayarak yavaş yavaş verin.

1000887_6

Sinirlerinizi yatıştırmak için kullanabileceğiniz bir diğer nefes egzersizi ise şöyle; derin nefes alın, 10-15 saniye nefesinizi tuttuktan sonra önce nefesinizin yarısını verin, daha sonra yarısının yarısı olarak nefes vermeye devam edin. Tüm bu nefes egzersizleri yatışmanıza yardımcı olacaktır. Egzersiz yapmak uzmanların sinirlediğimizde ne yapmalıyız sorusuna en sık verdiği yanıttır. Düzenli egzersiz beynin daha fazla endorfin salgılamasını sağlar. Endorfin ise ruh halini yukarı taşıyarak sinirleri yatıştıran bir nörotransmitterdir. Spor yapmak için spor salonuna gitmenize gerek yok. 30-40 dakika tempolu yürümek bile sinirleri yatıştırmak için yeterlidir Çok çabuk parlıyorsanız ve sinirlediğinizde yaptığınız hareketlerden, söylediğiniz sözlerden daha sonra pişman oluyorsanız sizi sakinleştirecek hobilere ihtiyacınız var demektir. Kitap okumak, çiçek bakmak, evcil hayvanlar gibi dikkatinizi dağıtacak, uğraşırken sizi memnun edecek aktivitelere yönelebilirsiniz.

 

ilk beğenen sen ol

Kategori:

Etiketler:
, ,

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları