halepten_k

Suriye’de 19 Eylül’de ateşkesin artık sona erdiğini açıklamaya başlayan Esad rejimi ve Rusya’nın Halep’e yönelik ağır bombardımanı sürdürmeye devam ediyor. Rejimin kuşattığı, muhaliflerin denetiminde olan Halep’in doğu tarafında bir hafta sürede nerede ise 444 insan hayatını olaylarda kayıp etti. Suriye’nin Halep kentinde rejim ile Rus savaş uçaklarının kuşatma altındaki bölgelere yönelik düzenlediği hava operasyonlarında son 24 saatte ölen insanların sayısı 85’e, ateşkes sona erdikten sonra bu sayı 444’e yükseldi.

halep-ten

Halep’in sivil savunma ve sahra hastanelerinin yetkililerinin vermiş oldukları bilgilere göre, Rusya ve Esad rejimine ait olan bir çok savaş uçaklarının Halep’te kuşatma altında bulunan bölgelere vakum, fosfor ve varil bombalarıyla yoğun olarak bombalamaya devam ettiği biliniyor. Saldırılar sonucunda ise Hulluk’te 5, Kadi Asker’de 4, Katırci’de 2, Ard Hamra’da 1, Bustan el Başa’da 7, Zibdiye’de 5, Tarik el Bab’da 18, Muyesser’de 6, Salihin’de 8, Ensari’de 17, Mesakin Henano 4, Merce’de 1, Salahaddin’de 6 ve İnzarat bölgesinde 1 olmak üzere toplam 85 insan hayatını kayıp etti, 178 kişi ise olaylarda yaralandı haberi biliniyor.

resized_98

Bu duruma göre Rusya ile ABD’nin 9 Eylül’de karar verdiği ateşkesin son bulduğu 19 Eylül’den bu zamana kadar Halep’te rejimin ve Rusya’nın bombardımanlarında hayatını kaybeden sivillerin sayısının 444, yaralı sayısı da 585’e yükseldiği biliniyor. Olaylar ile ilgili gelişmeler gelmeye devam ettikçe sizlere buradan aktaracağız.

 

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları