Tatil ve fotoğraf çekmek futbol ve gol kadar birbiriyle alakalı iki kavram. Tatilin en zevkli yönlerinden biride dönüşte sevdiklerinizle tatil fotoğraflarını ve anılarını paylaşmak olduğu için tatil için yanınıza alacağınız dijital fotoğraf makinesinin iyi bir seçim olması gerekiyor. Günümüzün teknolojisiyle üretilen dijital kameralar ne kadar amatör olursanız olun yüksek kalitede fotoğraf çekmenize olanak tanıyan özelliklerle donatılmış durumdalar. Ancak yine de en iyi fotoğrafları yakalayabilmek için tatil kameranızın bazı özelliklerine dikkat etmelisiniz. Aşağıda tatil için seçeceğiniz dijital fotoğraf makinesinin özellikleri ne olmalı konusunda bazı tavsiyeler bulabilirsiniz. Fotoğraflarınızda en yüksek kaliteyi görmek istiyorsanız dijital zum kullanmamalısınız. Dijital zum çok uzak noktaları yakınlaştırma imkanı sunmakla birlikte görüntünün piksellenerek bulanıklaşmasına neden olur. Bu sebeple dijital zum’ un ne kadar olduğuna değil makinenin normal zumunun ne kadar olduğuna dikkat edin.

dijital-fotoğraf-makinesi

Normal zumun yakınlaştırdığı kadar alan emin olun size tüm tatiliniz boyunca yetecektir. Arka arkaya fotoğraf çekimi hızlı olan dijital fotoğraf makinelerinden birini seçin. Tatilde ya da herhangi bir zamanda fotoğraf makinenizle çekim yaptıktan hemen sonra yeni bir fotoğraf çekmek isteyebilirsiniz. Bu nedenle iki fotoğraf çekimi arasındaki sürenin az olduğu bir kamera bulmalısınız. Bu sayede çok çekmek istediğiniz fotoğrafları kaçırmazsınız. Otomatik netleme özelliği hızlı kameralar size tatiliniz boyunca çektiğiniz fotoğraflarda avantaj sağlayacaktır. Tüm aileniz bir aradayken uzun bir süre makinenin görüntüyü netlemesini beklemek herkes için sıkıcı bir an olabilir.

hangi-fotograf

Yeni kameralarda otomatik netlemeyi daha efektif kullanabilmeniz için 1’den fazla netleme noktası bulma özelliği bulunmaktadır. Tatil demek çoğu zaman deniz ve güneş demektir. Deniz ve güneş ne yazık ki dijital fotoğraf makinelerinin ve diğer tüm elektronik aletlerin çok iyi dostu sayılmaz. Uzun süre güneşe maruz kalan kameralarda piksel kaybı sık rastlanan bir durumdur. Tuzlu suyun elektronik bir alete verebileceği zarardan bahsetmeye bile gerek yok. Bu yüzden kameranız için iyi bir kılıf almanızı tavsiye ederim. Kamera kılıfının kullanımı kolay olmalı ve kamerayı kılıfın içinde hızlı çıkarabilmelisiniz. Ayrıca küçük dijital fotoğraf makineleri kolay taşınabildiğinden tatilde size ağırlık yapmayacaktır.

 

ilk beğenen sen ol

Kategori:

Etiketler:
, ,

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları