Tayland Tatili

2 sene önce
38 kez okunmuş

Ülkemizde kış olduğu kasım aralık ocak ve şubat aylarında tropikal sıcak ve masmavi deniz vaat eden Tayland pek çok kişinin kış aylarında tatil destinasyonu olarak ün kazanmıştır. Tayland tatili sadece ülkemizde değil Avrupa’nın pek çok ülkesinde insana da bu açıdan çekici gelmektedir. Burada kar yağarken kendinizi bembeyaz sahillerde türkuaz denize girerken hayal etmeniz bile Tayland tatili için harekete geçmenizi sağlayabilir. Tayland tatili denilince akla ilk gelen Bangkok gece hayatı ve tapınaklar Phuket ve çevresindeki adalar, Pattaya gece hayatı gelse de aslında Tayland bunlardan çok daha fazlasının yaşanabileceği bir ülkedir. Kuzeyinde yerel kabileler güneyinde ve doğusunda dini festivaller, Asya’nın pek çok hayvan türünü görebileceğiniz doğal parkları, trekking rotaları ve çok daha fazlası ile tatil için aradığınız tüm özellikleri barındırmaktadır.

11

Ayrıca Tayland tatili sırasında Uzakdoğu mutfağının en iyi örneklerini tadabileceğiniz restoranları bulmanız mümkün. Tayland tatili için en uygun aylar kasım, aralık, ocak, şubat. Tayland’da kış olmadığı en azından bizim bildiğimiz anlamıyla için daha az yağmur yağan ve havanın çok bunaltıcı olmadığı bu ayları tercih etmelisiniz. Yılın diğer aylarında hava aşırı nemli oluyor ve sık sık yağmur yağıyor. Tayland’ın yaz ve kış ayrımı hava sıcaklığına göre değil yağmurlu ve yağmursuz aylar olarak belirleniyor. Tayland’ın kuzeyinde deniz olmadığı için akla ilk gelen tatil noktalarından biri değil. Ancak ülkenin kuzeyi de en az güneyi kadar ilginç seçenekler sunuyor. Yıl içinde pek çok şehirde yerel festivaller bulmanız mümkün.

yurtdisi-deniz-tatili

Tayland’ın kuzeyinde bulunan Chiang Mai en çok turist çeken şehirlerin başında geliyor. Bangkok ve güney şehirlerine göre daha yüksekte yer alan ve havası daha serin olan Chiang Mai yemek ve masaj kurslarından hayvanat bahçelerine, tarihi tapınaklardan trekking rotalarına kadar alternatif bir tatil geçirmek isteyen konukları ağırlıyor. Chiang Mai’den kısa bir araba yolculuğuyla çeşitli gösteri izleyebileceğiniz Chok Chai Fil Kampı’na ve uzun boyunlu kadınlar olarak bilinen Karen kabilesinin bulunduğu köylere gidebilirsiniz. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Tayland tatili sizin için deniz ve güneş anlamına geliyorsa güney adaları arasında en popüler nokta olan Phuket adasında aradığınızı bulacaksınız. Birçok sahili bulunan Phuket adası her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor. Phuket’te en pahalı resort’lardan en hesaplı pansiyonlara kadar konaklama seçenekleri bulabilirsiniz. Daha bakir kumsallar için Tayland tatili tatillerinde yan gelip yatmaktan sıkılanlar için güzel alternatifler sunabilir. Geleneksel Thai masajı kursları, Thai mutfağı kursları ve diğer kurslar tatiliniz sırasında bir şeyler öğrenmenizi ve değişik kültürleri daha derin tecrübe etmenizi sağlayabilir. Hatta dövüş sporlarına meraklıysanız bir kaç ders Tayland boksu kurslarına bile katılabilirsiniz. Yemek ve masaj kursları Bangkok’ta bulanabileceği gibi Chiang Mai’de bu kursların yoğun olarak bulunduğu şehirlerdendir.

 
 
4
2

Kategori:

Etiketler:
, ,

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları