turkiyede-cep

Günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen cep telefonları, son yıllarda teknolojinin inanılmaz gelişimiyle birçok fonksiyona sahip olmaya başladı. Akıllı cep telefonlarından; günlük maillerimizi kontrol edebiliyor, internet üzerinden yakınlarımızla ücretsiz haberleşebiliyor ve dünyada olup biten tüm gelişmelerden anında haberdar olabiliyoruz. Telefonumuzun şarjı bittiğinde ise adeta madde bağımlısı bir hasta gibi tepkiler vermeye başlıyoruz. Silikon vadisinin dev markaları ise her yıl birbirinden güzel ve akıllı cep telefonlarına, yeni özellikler ekleyerek bizleri cezbediyorlar.

779649cep-telefonu

Ancak Türkiye’de durum son birkaç ay içerisinde bir hayli değişti. Yapılan araştırmalara göre; Türkiye’de cep telefonu satışı son aylarda yüzde 20 oranında geriledi. Peki, neden Türkiye’de cep telefonu satışları bu denli geriledi Kamuoyuna yaptığı açıklamada Ekşi; Türkiye’de hali hazırda 74 milyona yakın cep telefonu abonesinin bulunduğunu söyledi. Mobil haberleşme hızını 3G’ye göre 10 kat artıran 4,5G teknolojisini, yaklaşık 40 milyon abonenin tercih ettiğini ve aktif kullanıcı sayısının 15 milyon düzeyinde kaldığını dile getirdi. Son üç yıl içerisinde mobil abone sayısının nüfusa oranının artış göstermediğini belirten Ekşi, yüzde 94 düzeyinde sabit kalındığını vurguladı.

trt-vergisi-147246

Bu oranın Yunanistan’da ise yüzde 164 düzeyine kadar yükseldiğini belirten Ekşi, yaşanan sıkıntıların mobil sektörüne darbe vurduğunu ifade etti Açıklamalarının ikinci bölümünde ise Ekşi, cep telefonu satışlarında yaşanan düşüşlerin nedenini açıkladı. Yeni düzenlemeyle birlikte TRT bandrol ücretlerinin arttığını belirten Ekşi bu durumun sektörde ciddi daralmalara yol açtığını ve cep telefonu satışlarını düşürdüğünü söyledi. Açıklamalarının devamında ise Ekşi özellikle son birkaç ay içerisinde cep telefonu satışlarının yüzde 20 oranında gerilediğini ifade etti.

 

ilk beğenen sen ol

Kategori:

Etiketler:
, ,

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları