Okmeydanı’nda polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden Uğur Kurt’un davası görüldü

Okmeydanı Cemevi önünde polisin açtığı ateş açması sonucu hayatını kaybeden Uğur Kurt davasında, sanık polis için “olası kasıtla ölüme sebebiyet vermek” suçundan 20 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, Uğur Kurt’un cemevi bahçesinde başından vurularak hayatını kaybettiğini hatırlatan savcı Ekrem Şakar, “Sanık S.K’nın kendisine yahut diğer polis memurlarına yönelik vuku bulan ve tekrarı büyük olasılık olan saldırıyı bertaraf ederek yanar vaziyette Molotof atan şahsı etkisiz hale getirmek için silahla ateş etmesine rağmen hedef aldığı eylemcileri isabet ettiremeyip, aynı istikametteki cemevinin bahçesinde bulunan ve olaylarla hiçbir ilgisi olmayan Uğur Kurt’u vurarak ölümüne sebebiyet verdiği, yapılan ölçümde de merminin izlediği yol çizgisi takip edildiğinde kamera görüntülere göre silahtan çıkan kurşunun Molotof atan şahsın başının 26 cm uzağından geçtiği tespit edilmiştir” diye konuştu.

Ancak sanık polis memuru S.K’nın eylemcileri gaz bombası veya plastik mermi ile uzaklaştırma alternatifini düşünmediğini belirten savcı, “Uğur Kurt’un baş bölgesinden isabet almak suretiyle ölümüne sebebiyet vermesi olayında bu tehlikeyi görmesine rağmen söz konusu sıkma eylemini yapmaktan kaçınmaması, olursa olsun demesi, sanığın olası kasıtla hareket ettiğini gösterdiği, dosyadaki raporlar ve tanık beyanları kapsamında anlaşılmaktadır” dedi.

Savcı Ekrem Şakar sanık polis memurunun açıkladığı sebeplerden dolayı, “olası kasıtla ölüme sebebiyet vermek” suçundan 20 yıldan 25 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Mahkeme avukatların sanığın tutuklanması istemlerini de reddettiği bildirildi.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları