Neptünün de daha ilerisinde keşfedilen e Niku adı verilen cisim bildiğimiz her şeyin tersini yapıyor. Astronotlar neptünün ilerisinde bütün gezegenlere dik olarak hareket eden bir cisim bulmuş durumdalar. Dahası’da Niku adı verilmiş olan bu Neptün ötesi cisim güneşin çevresinde de zıt yönde dönmekte.

1

Astronomlar şimdilik bu olayın sebebini bulabilmiş değil. Gezegen sistemleri bir yıldızın çevresinde oluşan toz ve gaz düzlemi ile tanımlanmakta. Yıldız sistemlerinin açısal momentumu satesindede çevresindeki bütün cisimler aynı yönde’de hareket ederler. Ancak astronomların bulduğu üzere niku güneş sistemi düzleminin üzerinde bulunmakta ve yukarı doğru hareket etmekte.

1

Bunun anlamı’da bir başka gücün Nikuyu etkilediğidir. Harvard -smithsonian centerdan kıdemli astrofizikçi Matthew Holman bu durumun dış güneş sisteminde bildiğimiz bir şeyler gösterdiğini’de belirtmekte. Her ne kadar holmanın ekibi ilk olarak nikunun yörüngesinin dokuzuncu gezegen tarafından etkilendiğini düşünse’de daha sonra yapılan analizler sırasında nikunun güneşin çevresinde zıt yönde 110 derece açı ile dönen bir grup nesneden sadece biri olduğunu da fark ettiler. Her ne kadar bu verilerin tamamı şimdilik bilinmeyen bir sonuca doğru gitse’de henüz bir ipucu bulunabilmiş değil.

 

ilk beğenen sen ol

Kategori:

Etiketler:
, ,

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları