Valabi Nedir?

2 sene önce
80 kez okunmuş


Valabiler tavşan büyüklüğünde kangurulardır. Bazı valabiler ufak kanguruların boyuna erişirler.
Valabi’lerin de büyük akrabaları benzer biçimde zıplamaya ve ileriye atlamaya yaman aşırı derecede geniş ve uzun arka bacakları ve ayakları vardır. (Maccropodidae) olan aile adları da aslına bakarsanız «büyük ayaklar» anlamına gelir. Kuyrukları da çoğu zaman uzun, kalınca ve kuvvetlidir. Hayvan da aslına bakarsan kuyruğunu destek ve denge organı olarak kullanır.
Avustralya, Yeni Gine, Tasmanya ve komşu adalarda türlü valabi cinsleri Yaşar. Bunlar gri yada kahverengi zarif ve sempatik hayvanlardır. Huyları iri tavşanınkine benzer. Son aşama süratli hareket ederler. Bir çok, ağaçsız ovalarda yaşar ve kendilerine toprağın içinde yuva hayata geçirmeye Bizim görmeyerek sığ hendeklerde yatmakla yetinirler. Kayaların yada çalıların içinde yaşayanları da vardır.
Valabi’ler de tavşan türleri benzer biçimde ot, yaprak ve türlü bitkilerle beslenirler. Dost canlısı olan bazı türler tapluluk halinde yaşarlar. Öteki bazı türler ise çiftleşme zamanının haricinde yalnızlıktan hoşlanırlar. Bazıları yalnız geceleri gizlendikleri yerlerden çıkarlar.

Şeritli Valabi: Bu, türünün enteresan üyelerinden biridir. Gri renkteki sırtının alt ucu ile kuyruğunun başı içinde on bir yada on iki kısa çizgi vardır. Çivi kuyruklu valabi denilen bir cins de, adını, kuyruğunun ucundaki boynuzumsu çıkıntıdan almıştır.
Kaya Valabisi: Bu da dikkate kıymet bir türdür. Yüzü aşınıp cilalanmış kayaların üstünde zıplarken kaymaması için, art ayaklarının yastığımsı bir tabanı vardır. Bu valabi de, daha iri kangurular benzer biçimde güneşlenmeyi sever, kimi zaman de bir kayanın üstünde dimdik oturur. Fakat uyuduğunu sananlar oldukça aldanırlar. Hayvan bir tehlikenin yaklaştığını derhal sezerek göz açıp kapayıncaya kadar ortadan kaybolur.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları