Videoseyredin içerisinde barındırdığı videoları en hızlı, en kaliteli ve kesintisiz şekilde ziyaretçilere sunma görevini kendisine hedef edinmiştir. Bu yüzden video upload ederken veya upload etmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı hassas noktalar vardır. Bunları bu başlıkta size aktarmak istedik. Çok uzatmadan detaylara geçiyoruz.

Video UploadVideoseyredin’e size sunulan dosya boyutu limitinde MP4, MKV, FLV, OGG, AVI, WEBM, WMV, MPG, MPEG, 3GP, ve MOV formatlı videoları yükleyebilirsiniz. Bu formatların dışında yüklemeye calışacağınız dosyalar otomatik olarak hata raporu sunup doğru formatta video yüklemeniz istenecektir. Videoseyredin üyelik şeklinize göre dosya başına yükleyebileceğiniz maksimum dosya boyutu değişiklik gösterebilir. Videoseyredin maksimum dosya yükleme boyut hakkınızı dilediği zaman değiştirebilir veya video yükleme hakkınızı tamamen elinizden alabilir. Başından bunu kabul etmiş sayılacağınızı unutmamanızı temenni ederiz.

Video İşlemeVideoseyredin diğer benzer video sitelerinden farklı olarak video işleme konusunda sizden bir takım beklentiler içerisinde olan bir sistemdir. Bu beklentiler nelerdir inceleyelim;

 1. Yükleyeceğiniz video 720P çözünürlüğe sahip ama video işleme bittikten sonra maksimum 480P olarak çıktı alıyorsa bunun sebebi yüklemeye calıştığınız videonun sadece çözünürlüğünün 720P olduğunu göstermektedir. Videoseyredin 720P video formatını sadece minimum 1100K bitrate değere sahip olduğunda işlemektedir. İçinde bulunduğumuz senenin 2016 hatta 15 gün sonra 2017 olduğunu varsayarsak siz değerli kullanıcılarımıza milenyum çağına tam olarak bundan 17 sene önce girdiğimizi hatırlatmaktan ve 1100K Bitrate değerin altında ne yazık ki kalite standartlarımız gereği 720P video yayınlamadığımızı söylemekten onur ve gurur duyarız.
 2. Yukarıda bahsettiğimiz 720P videolar için olan bitrate zorunluluğu 1080P içinde geçerlidir. 1080P yüklemeye calıştığınız videolar minimum 2500K Bitrate değere sahip olması gerekmektedir. Bulunduğumuz çağı tekrardan size hatırlarmak yerine neden 1080P adı altında yüklemeye calıştığınız videonun 2500K dan daha az bitrate’e sahip olduğunu sormak isteriz. Aldığımız cevabın “Ne yapalım internet bağlantımız kötü upload çok uzun sürüyor, video boyutunu küçültmek için buna mecburuz” olduğunu bildiğimiz için “O zaman sizde 1080P yüklemeyin sayın üyemiz” cevabını şimdiden size sunuyoruz.
 3. Yukarıdakilere ekstra olarak 480P videolar minimum 600K bitrate değere sahip olmak zorundadır.
 4. 360P ve üzeri video işlemelerinde minimum kalite değeri 360P olarak çıktı almaktadır. 240P gibi bir çıktı versiyonumuz sadece girilen video eğer 360P değerlerden düşükse işlem çıktısı olarak 240P bir seçenektir.

Yayın & StreamingVideo işlendikten sonra yayın çıktı versiyon değerlerimiz aşağıdaki gibidir;

 • MP4 360P – Minimum 480K Bitrate – Baseline Level 3.0 H264 Codec – 96K AAC Ses Codec
 • MP4 480P – Minimum 663K Bitrate – Main Level 3.1 H264 Codec – 128K AAC Ses Codec
 • MP4 720P – Minimum 1468K Bitrate – Main Level 3.1 H264 Codec – 192K AAC Ses Codec
 • MP4 1080P – Minimum 2760K Bitrate – High Level 4.1 H264 Codec – 192K AAC Ses Codec

FPS DeğerlerimizFPS değerlerimiz upload edilen video fps özelliklerine göre değişmektedir. Bunlar şu şekildedir;

 • 24000 / 1001 FPS
 • 24 / 1 FPS
 • 25 / 1 FPS
 • 30 / 1 FPS
 • 30000 / 1001 FPS
 • 60 / FPS (Yakında…)
 • 60000 / 1001 FPS (Yakında…)

Örnekler


1. Aşağıda görmüş olduğumuz örnek 3.872K Bitrate’e sahip 1080P/25FPS toplamda 200MB video görüntüsüdür. Girilen video kaliteli değerlere sahip olduğu için tüm çıktıları bir o kadar kaliteli olacaktır.

2. Örneğimizde aynı videoyu aldık sıkıştırarak 2.000K Bitrate’e çektik çözünürlük ve fps değerlerine dokunmadık. Ama dosya boyutunu bitrate ile birlikte 99MB oldu. Yani kısaca sizin daha az boyutta upload yaparım internetim de sıkıntı çıkarmaz ama 1080P görüntü veriririm mantığınız oldu.

Sonuç: 2 Görüntüyü incelediğimizde 2. video’nun sadece adının 1080P olduğunun sanırsam hep birlikte farkına varabilmişizdir, umuyoruz. Bizim Bitrate zorunluluğu getirmemizin gerçek sebebide budur. Eğer bu zorunluluğu getirmezsek Videoseyredin’de göreceğiniz videoların çoğunluğu hep 2. örnekte belirtilen video ile aynı yada benzer olacaktır. Ama Videoseyredin olarak biz hep 1. türden videolar barındırmayı hedef almış bulunmaktayız. Yukarıda da anlattığımız ve açıkladığımız gibi sahte HD videolar olmaktansa hiç olmaması daha iyidir.

Hedef & AmaçMinimum video çıktımız olan 360P Baseline 3.0 H264 olarak kodlanmaktadır. Bunun sebebi en eski teknoloji olan MP4 streaming teknolojisi kullanmamızdır. Bu teknolojiyi kullanmamızdaki sebep ise hala dünyada sayılı olarak nasir bir şekilde bulana 4 yapraklı yonca bulmuş şeklinde “Ah ne şanslı insan” tepkisi sunulan IPHONE 2, 1. Nesil IPad gibi cihazların bu kodlamanın üstünde video oynatamamasından kaynaklıdır. Ziyaretçilerimize elindeki cihazın bir antika olduğunu ve acilen değiştirmeleri gerektiğini söylemektense, “Görüyor musunuz tarihi eser cihazınızda bile Videoseyredin donmadan size hizmet sunmaktadır” demek kısaca hizmet sağlamak bizi daha çok mutlu ve mesut etmektedir.

Video işlendikten sonra yayın süresince tüm kaliteler Türkiye’deki internet koşulları hesaba katılarak yapılmıştır. Tüm bitrate değerlerimiz ortalama 6Mbit internet bağlantısında sıkıntısız ve kesintisiz bir şekilde 1080P video izleyebilme lüksünü tüm ziyaretçi ve üyelerimize sunmaktadır.

Daha kaliteli video paylaşımı ve içeriğinizi izleyecek insanlara anlaşılabilir bir yayın için yukarıda yazdığımız önerilerimizi dikkate alırsanız hem bizi, hem ziyaretçileri mutlu etmiş hemde kendi video yayın kalitenizi bihayli artırmış olacağınızı aklınızdan çıkarmayınız.

Bol paylaşımlı yıllar dileriz.

Yorumlar
 • Misafir
  şimdi

  Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

 • peri
  7 ay önce
  video yükleme tıklıyorum ama ana sayfaya yönlendiriyor nedendir ?
  • Xsystem
   7 ay önce
   @peri, geçmişi silip tekrar girmeyi deneyiniz, ayrica video onaylanmadan gözükmez
 • hikmet.atayev1
  1 sene önce
  indiremiyorum dusuncem bu
  Facebook Yorumları