Yangın dedektörü, içinde barındığımız mekânlar için geliştirilmiş olağanüstü buluşlardan biridir. Sebebi bir yangın dedektörü maliyetinin, seri üretimden dolayı çok az olması olarak özetlenebilir. Buna karşın bu ucuz ürün her yıl çok sayıda hayat kurtarır. Yangın dedektörü, modeli ne olursa olsun iki ana parçadan oluşur. İlki, dumana karşı duyarlı sensör ve ikincisi de dumanı algıladığında ev halkını uyaran alarm kısmıdır.Bir yangın dedektörü için en önemli özellik elbette ne kadar güvenilir olduğudur. Bu güvenilirliğin ölçütü de dedektörün, yangın belirtilerini güvenilir bir şekilde, erkenden algılaması ve farklı çevre koşullarında çalışabilmesidir. Örneğin iyi tasarlanmış bir yangın dedektörü herhangi bir sebepten kirlilik olabilir dumanı algılayamayacak şekilde tıkanmış ya da bloke olmuşsa farklı bir sinyalle haber verebilir.

news-45de6922

Ya da bazı yangın dedektörü modellerinde, CO sensörü sayesinde yangın sırasında ortaya çıkan karbon monoksit seviyesini ölçümlemek mümkün olabilir. Teknolojinin gelişimi ve yapılardaki çeşitlilikle birlikte yangın detektörü de artık tek tip bir cihaz olarak algılanmaktan çıkmıştır. Sabit sıcaklık dedektörü, optik duman dedektörü, iyonize duman dedektörü, sıcaklık artış hız dedektörü, ışın dedektörü, alev dedektörü gibi farklı yangın dedektörü tipleri karşımıza çıkar. Gelişmiş modellerde kombine olarak yukarıdaki farklı yangın dedektörü özelliklerini bir arada bulmak mümkün olabilir. Hangi tip yangın dedektörü nerede daha etkili olur, kullanım alanına göre değişecektir. Kimi yangınlar, örneğin mukavvaların yanmasıyla başlayan bir yangında ilk önce tütme olacağından duman dedektörü hızla uyarı verecek bir yangın dedektörü olacaktır.

21065455

Sigara dumanında iyonize dedektörlerin yalancı alarm verme olasılıkları azdır. İyonize tip dedektörler havayı “koklayarak” yangın kaynaklı bir farklılık olup olmadığını ölçer. Ancak ev ve küçük iş yerleri için yangın dedektörü olarak iyonize değil, optik dedektörler tercih edilmelidir. İyonize dedektör burun gibi çalışıyorsa, optik bir dedektör “göz” mantığıyla çalışır ve dumanı gördüğü an haber verir. Alev dedektörleri de adı üstünde tüterek yanmayı algılayan cihazlar olmadıklarından Yangın dedektörü olarak daha çok duman dedektörleri tercih edilir. Bununla birlikte rutubetli tozlu ya da duruma göre gazlı, buharlı ya da dumanlı ortamlarda özellikle iş yerleri imalathane vb yerlerde duman dedektörleri tercih edilmemelidir. dedektörü akıllı, geçmişe dönük hafızası olan, elektronik adreslenebilir, mikroişlemci kontrollü bir cihazdır. Kablosuz dedektörler de gitgide yaygınlaşmaya başlamıştır.

 

ilk beğenen sen ol

Kategori:

Etiketler:
, ,

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları