İsilik terin vücuttan atıldığı cilt gözeneklerinin tıkanması nedeniyle olur. Atılamayan ter cilt atında birikir ve yoğun kaşıntılı kızarıklara yol açar. Bu durum genellikle vücudun kıyafetlerle kapanan bölgelerinde oluşur. İsilik genel kanının aksine sadece bebeklerde görülen bir rahatsızlık değildir ve aynı oranda olmasa da yetişkinlerde de görülür. Bebeklerde isilik oluşmasının başlıca nedeni sıcak havada kat kat giydirilme ve giydirilen kıyafetlerin cildi çok sıkı sarmasıdır. Cilt üzerinde, belirli bölgelerde ortaya çıkan küçük, sivilce benzeri kızarıklıklar ve kaşıntı isiliğin en yaygın olarak görülen belirtileridir. İsilik genellikle evde uygulanabilecek tedavi yöntemleriyle geçer ancak eğer iltihap söz konusu ise doktora giderek duruma uygun antibiyotik almanız gerekebilir. İltihap kıl köklerinde bulunan küçük ter bezlerini etkiler ve cilt üzerindeki kabarcıklar iltihaplı isilikte daha büyük olur.

yaz-aylarinda-c

Bu kabarcıkların içi dolu olabilir İltihapsız isilik için bir takım tedbirler alarak iyileşme süresini kısaltabilir, kaşıntıyı azaltabilirsiniz. Öncelikle isilik kaşıntısının bulunduğu bölgeleri çok sıkan kıyafetler giymekten kaçının. Sentetik kıyafetler cildin nefes alıp vermesini önlediğinden isiliğin yayılmasına neden olabilir. Bu yüzden pamuklu ve benzeri doğal, hava alan kumaşlar seçin. Hava sıcaklığının çok yüksek olduğu günlerde mümkün olduğunca klimalı ortamlarda bulunmaya çalışın Yine sıcak günlerde duştan çıktıktan sonra havluyla kurulanmak yerine doğal bir şekilde kurumayı bekleyin. Gözeneklerin tıkanmasına neden olabilecek kremleri, yağları, makyaj malzemelerini olabildiğince az kullanmaya çalışın. İsilik oluşan bölgeyi daima kuru tutun ve bu bölgedeki tahrişi artırabilecek parfümlü, renkli sabunlar kullanmayın.

14316101

Kaşıntının arttığı anlarda bölgeye soğuk kompres yapabilirsiniz. Vücudun sıcaklık ayarını yapabilmesi için bol miktarda suya ihtiyacı var. Bu nedenle özellikle terlemenin artığı yaz aylarında bol bol su için. İsilik bebeğinizdeyse bebeğin kıyafetlerini bollaştırın ve havaya uygun kıyafetler giydirin. Çok terliyorsa havluyla kurulamak yerine terleyen bölgenin hava almasını sağlayarak doğal olarak kurumasına yardımcı olun. Bebeğinizin normal kremlerini isilik bulunan bölgede bir süre kullanmayın çünkü bu kremler tahrişi ve kaşıntıyı artırabilir. İsilik oluşan bölgeye dokunduğunuzda dahi bebeğiniz rahatsız oluyorsa doktorunuza danışarak kalamin losyonu veya hidrokortizon kremler kullanabilirsiniz. Bebeklerde görülen ve genellikle isilikle karıştırılan bir diğer durum ise bebek bezi tahrişidir. Cilde temas eden bebek bezi bazı durumlarda sıcağa ve sürtünmeye bağlı olarak cildi tahriş eder ve isilik benzeri kızarıklıklara, küçük kabarcıklara yol açabilir. Ancak bebek bezi tahrişi tamamen cilt yüzeyinde oluşur ve isilik gibi kıl köklerinde bulunan ter bezlerini etkilemez.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları