Portekiz’deki IGH Enstitüsünden Moises Mallo, liderliğindeki araştırma ekibi yılanların omurgalılar arasında neden farklı bir gövde gelişimi izlediğini anahtar bir faktör keşfetti. Uzun yıllar boyuncada bilim insanlarının yılan vücudunun kendine has uzun gövdelerinin kökenini anlamaya da çalışıyor. Hayvan gelişimi açısından iskelet ve omurilikten oluşan gövdelerin dokular tarafından’da kontrol edilen mekanizması sırrını korumaktaydı.

1

Portekiz’deki IGC Enstitüsünden Moises Mallo liderliğindeki araştırma ekibi yılanların omurgalılar arasında neden farklı bir gövde gelişimi izlediğini gösteren anahtar bir faktör keşfettiler. Bulgularını Developmental Cell adlı dergide yayımlanan araştırması omurilik yenilenme çalışmalarına da yeni yollarda açabilir. Değişken şekil ve boyut farklılıklarına rağmende omurgalı hayvanların hepsinde bir baş boyun gövde ve kuyruk bulunmaktadır.

1

Tüm omurgalılarda baş bölgesinden kuyruğa kadar her vücut parçasının gelişimi birbirini takip eder fazla gelişir. Moises Mallo ekibi laboratuvar ortamında omurgalılarda gövde ve kuyruk gelişimini kontrol eden genetik kodu kırmak içinde çalıştı. Bunu başarmak içinde özellikle uzun veya kısa fare gövdelerini’de ele aldılar. Moises mallo bu hayvanların analiz etmenin ve gövde oluşumlarının açıklayacak genetik kodu verebildiğini düşündüm dedi.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları