Talat Aydemir’in beraber 1963 yılında darbe girişimlerinde bulunan Harp okulunun öğrencilerinden biri olan Zihni Çetiner, 15 Temmuz darbecileri darbecilerin yüz karası olarak dile getirdi.20 Mayıs 1963 yılında darbe girişiminde başarısızlığa ulaştıktan sonra yakalanıp idam edilen emekli albay Talat Aydemir’in öğrencilerinden biri olan ve o dönemlerde birlikte hareket ettiğini dile getiren Zihni Çetiner,15 Temmuz’da darbe girişimini sonuçlandırdı.

1

15 Temmuz’da darbe girişimi yapanların hepsini darbecilerin yüz karası olduğunu niteleyen Çetiner,darbecileri halkımızın üzerine ateş açılmasını kabul edemeyeceğimizi ve esas darbeleri milletimize karşı yapıldığını dile getirdi.Millet meclisinin bombalanarak gözlerini kırpmadan kan akıttıklarını dile getiren Çetiner,darbe girişiminin bu şekilde olamayacağını belirtti.

1

15 Temmuz’da darbe girişimiyle yapılan, 20 Mayıs 1963 yılındaki darbeler arasındaki benzerliklerin olduğunu belirten Çetiner,Bizlerin yaptığı hareketlerle,darbe girişimcilerinin yaptıkları hareketler arasındaki benzerlikler;her iki hareketlerde birlikler arasındaki koordinasyon eksikliği bulunmuştur.Talat Aydemir’i evinden Harp Okulu’na ulaştırdığımız zamanlarda Ankara’daki birliklerin arasındaki koordinasyonu sağlayamadık.

1

Diğer benzerlikler ise o zamanlardaki radyo Ankara’nın merkezinde bulunuyordu. Ankara radyosunun evini teslim alsakta yinede Etimesgut’daki verici istasyonu hükümet güçlerinin ellerinde bulunuyordu. Etimesgut’u teslim alamamıştık. O zanlarda 28.Tümen Kurmayı olan Ali Elverdi radyoyu basınca TSK’nın ihtilali destek vermediğini belirtti. Burada ise aynı şeyler olup,özeller kanalların yayınlarını yarıda bırakmadılar. TRT’yi kapatıp,diğer kanalları kapatmayıp devam ettiler dedi.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları