15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Yunanistan’ın Dede ağaç adlı şehre kaçmış olan askerler, Türkiye’ye iade edilmesi sonucunda idam cezasının ilk başta kendilerine uygulanacağı belirtildi. 15 Temmuz girişiminden 1 gün sonrasında askeri helikopterle Yunanistan’ın Dede ağaç adlı şehrine 2’si binbaşı, 4’ü yüzbaşı, diğer 2’si ise başçavuş 8 asker Türkiye’ye iade edilmeleri halinde idam cezasının ilk başta kendilerine uygulanacağını dile getirdiler.

1

Askerler, Dimokratia gazetesinde konuşma yaptı. Gazete, İnsaf edin. Bizi Erdoğan’a vermeyin manşetleriyle çıktı. Firariler, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’dan siyasi sığınma taleplerini kabul etmesini isteyerek, Türk hükümetinin idam cezasını geri getirmek nedeniyle, ilk olarak Yunanistan’ın kendilerini iadelerini beklemiş olduğunu söz konusu olarak söylediler.

1

Askerler: İade edilirsek eğer idam cezası ilk olarak bize uygulanacak diyerek dile getirdi. Siyasi sığınma başvuruları ile ilgili olan 19-25 Ağustos arası tarihlerde Atina’daki İltica Komisyonu’na ifade verecek olan 8 asker, Yunanistan’a beraberlerinde bir CIA ajanı ile kaçmış olduklarına ilişkin olan Türk medyasında çıkmış olan haberleri ise reddettiler. Helikopterde ise tek bizler vardık. Kesinlikle 9’uncu bir kişiler yoktu sözlerini dile getirdi.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları