Yüz, insan anatomisinin en görünür parçasıdır. Böylelikle en ayırt edici fiziksel özeliklerimizden de biridir. Biyometrik güvenlik sistemlerinden yüz tanıma sistemi de en güvenilir ve en seri işlem yapan güvenlik ve geçiş sistemlerinden biridir. Güvenlik sistemlerinde insan vücudundaki ayırt edici fiziksel özellikleri kullanarak işleyen biyometrik sistemler gitgide daha çok tercih edilir olmuştur. Kart, şifre, anahtar gibi yan bir materyale ya da veriye ihtiyaç olmadan çalışan bu sistemlerden yüz tanıma sistemi de insanların yüz hatlarını temel ölçüt olarak alır. Tıpkı parmak izinde olduğu gibi insanların yüz parametreleri de birbirinden her zaman farklıdır. İki kaş arasındaki mesafe, alın genişliği, burun ve dudak mesafesi gibi Oldukça ufak bir kamera sayesinde yüz taraması yapan yüz tanıma sistemi daha sonra bu fotoğrafı kendi veri tabanındaki fotoğrafla eşleştirir.

yuz-tanima-bigger

Kameranın ölçümleriyle veri tabanındaki Oldukça ufak bir kamera sayesinde yüz taraması yapan yüz tanıma sistemi daha sonra bu fotoğrafı kendi veri tabanındaki fotoğrafla eşleştirir. Kameranın ölçümleriyle veri tabanındaki Diğer birçok sistemin aksine yüz tanıma sistemi hafızasında oldukça fazla sayıda veriyi depolayabilir. Yüz tanıma sisteminin veri tabanına kaydolmak için mutlaka kamera önünde yüz tanıtılması gerekmez. Biyometrik sistemlere uygun biçimde çekilen bir fotoğrafla da kişileri yüz tanıma sistemine kaydetmek mümkündür. Böylelikle örneğin pasaport kontrol işlemlerinde önceden verilen fotoğraflarla yüz tanıma sistemine binlerce kişiyi zahmetsizce kaydetmek mümkün olabilir. Havaalanı gibi yüksek güvenlik önlemlerinin alındığı bir yerde yüz tanıma sisteminden faydalanılması rastgele bir seçim değildir. Yüz tanıma sistemi yüzde yüz güvenli sistemlerden biridir.

yuz-tanima-cihazi

Bunun yanı sıra oldukça seri ve hızlı bir şekilde işler. Yüz tanıma sisteminden kişilerin tarayıcıya yaklaşması bile gerekmez. Kameralar bir metre mesafeden bile bu işlemi yapabilir Yüz tanıma sisteminde kameranın yüz tarama işlemi sırasında kişilerin gülümsemesi ya da göz kırpması sistemi yanıltmaz. Yüzün birçok farklı noktasından alınan ölçümler yüz tanıma sisteminin yanılmamasını garantiler Biyometrik sistemler gitgide daha ufak ve kompakt aletler kullandıklarından bugün birçok şirket yüz tanıma sisteminden yararlanabilmektedir. Yüz tanıma sisteminin kurulumu da kullanımı da oldukça kolaydır. Ufak kameraları kapılara, merdiven başlarına, asansör kapılarına ya da otopark girişlerine kurmak mümkündür. Kart ya da şifre gibi kaybolabilecek, çalınabilecek ya da kopyalanabilecek ek güvenlik tedbirlerine gerek kalmaz.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları