İnsanın en mühim organı ne kalbidir, ne de başka bir yeri. İnsan demek kesinlikle insan beyni anlamına gelir, geri kalan kısmı ise onun kullandığı bir araçtan ibarettir. Kısaca tamamımız aslen beynimizden oluşuyoruz ve yaşadığımız dünyanın tüm renkleri ve biçimleri bu beynin içinde şekilleniyor.
Bundan yola çıkarak diyebiliriz ki insanoğlunun beynin geliştirmek hem de insanoğlunun kendisini de geliştirmesi anlamına geliyor. Bu yüzden insan beynini geliştiren, onun sorun çözme kapasitesini ve anlama yetisini arttıran besinlerin neler bulunduğunu merak edeceğinizi düşündük.
Derhal endişeye kapılmanıza gerek yok, sizi bir aktarcıya gönderip bitkisel ilaç adı altında tüm maaşınızı gereksiz şeylere yatırmanızı istemeyeceğiz. Derhal her evde bulunan temel gerekseme maddeleri işinizi fazlasıyla görecektir…

Tam tahıllı Besinler
Beynin temel gıda deposu glukozdur ve gıdalardan alınan enerjinin %20’sini beyin kullanır. Bundan dolayı öğünlerinizde B vitamini açısından varlıklı olan tam tahıllı gıdaları tüketmeniz gerekmektedir. Şundan dolayı tam tahıllı besinler vücudun gereksinim duyan enerjiyi yavaş ve dengeli bir halde kullanılmasını sağlar böylelikle gün boyu kendinizi hem dinç hem de mutlu hissedersiniz.

Deniz Mahsulleri
Haftada 2/3 kez balık tüketmek beyin fonksiyonlarının sorunsuz emek harcaması için oldukça önemlidir. Omega 3 açısından varlıklı olan sardalya, somon, alabalık ve uskumru tüketebilir hem de öteki deniz mahsulleriyle de destekleyebilirsiniz.

Yabanmersini
Kısa sürede meydana getirilen araştırmalara bakılırsa yabanmersinin beyin için oldukça yararlı bir meyve olduğu ortaya çıktı. İçeriğindeki A,B,C vitaminleri, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko benzer biçimde mühim gıda öğelerini barındıran yaban mersini beyin hücrelerini ve sinirleri korur, hafızayı sağlamlaştırır ve ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan Alzheimer hastalığına karşı korur.

Domates
İçeriğindeki fosfor, demir, potasyum ve kalsiyum mineralleri ile A, B, C vitaminleri açısından varlıklı olan domates beyin gelişimi için oldukça önemlidir. Bunlara ek olarak bununla beraber likopen bulunduran domates kanı temizler, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve kalp sağlığını destek sunar.

Kabak Çekirdeği
Çinko açısından oldukça varlıklı olan kabak çekirdeği hem hafızayı kuvvetlendirmek hem de düşünme yetinizi geliştirmek için oldukça faydalıdır.

Brokoli
A, B6, B2, B3, C ve E vitaminleri açısından varlıklı olan brokoli hem de kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko ve sodyum ihtiva ettiği için beyin gelişimi açısından oldukça önemlidir.
Sizin de derhal fark edeceğiniz benzer biçimde bu yiyeceklerin tamamını düzgüsel bir evin mutfağında bulmak mümkün. Üstelik tamamen naturel oldukları için hiçbir yan tesirleri yada zararları olmadığını da gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. Tabiat ananın bizlere sunmuş olduğu olağanüstü bitkilerden faydalanmamak sağlıklı sıhhatli bir yaşam sürmek isteyenler için pek de zekice bir tutum olmaz diye düşünüyor her insana bolca sıhhat ve mutluluk arzuluyorum…

 

ilk beğenen sen ol

Kategori:

Etiketler:
,

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları