TSK KOMUTA KADEMESİ 2017

 
 
1
1

Ekleyen / 17 Mar 2017 tarihinde yayınlandı

Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni her türlü dış tehditten korumak üzere tesis edilmiş, son verilere göre 675 bin aktif personeli olan; Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri, Jandarma ve Sahil Güvenlik olarak 5 ana bileşenden oluşan dünyanın en güçlü ordularından birisidir.
Genelkurmay Başkanlığı TSK yapılanmasının en tepesinde bulunan organizasyondur. Tüm kuvvetlerden yüksek rütbeli subayların emir-komuta ettiği bu birliğin başında tüm kuvvetlerin komutanı olarak kabul edilen ve genelde karacı subaylardan seçilen Genelkurmay Başkanı yer alır.
Kara Kuvvetleri Komutanlığı Sayılar açısından dünyanın en geniş 5. kara ordusu olarak bilinmektedir. Tüm kuvvetin komutanlığını Kara Kuvvetleri Komutanı yapar ve rütbesi orgeneraldir. Bu yapılanmanın altında; İstanbul’da konuşlu 1.Ordu, Malatya’da konuşlu 2.Ordu, Erzincan’da konuşlu 3.Ordu ve İzmir’de konuşlu Ege Ordusu olmak üzere 4 adet ordu vardır. Bu ordulara bağlı olarak 14 Kolordu, 8 Mekanize Tümen, 11 Zırhlı Tugay, 23 Mekanize Piyade Tugayı, 15 Motorize Piyade Tugayı, 8 Komando Tugayı, 4 İnsani Yardım Tugayı, 5 Topçu Tugayı bulunur. Bunun dışında yurt dışı üssü olarak kabul edilen Türk Barış Kuvvetleri adından Kuzey Kıbrıs’ta konuşlu bir kolordu da mevcuttur.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Türkiye’yi denizden gelecek tehditlerden korumak için tesis edilmiş silahlı deniz gücümüzdür. Komutanlığını oramiral rütbeli bir bahriye subayının yaptığı bu yapılanmanın alt birimleri; Ankara’da konuşlu Deniz Kuvvetleri Karargahı, Gölcük’te Donanma Komutanlığı, İstanbul’da Kuzey Deniz Saha Komutanlığı, İzmir’de Güney Deniz Saha Komutanlığı ve yine İstanbul’da konuşlu Eğitim ve Öğretim Komutanlığı’dır. Deniz Kuvvetleri 27 Fırkateyn, 14 Denizaltı, 9 Korvet, 108 Hücumbot, 23 Füze Saldırı Gemisi, 102 Sahil Güvenlik Gemisi ve 21 Mayın Gemisi’ne sahiptir
Hava Kuvvetleri Komutanlığı Dünya üzerinde gece harekatı yapabilen 4 (bazı kaynaklara göre 5)hava kuvvetinden biri olan Türk Hava Kuvvetleri, sahip olduğu 590 adet hava aracı ile genelde pilot olan bir orgeneral tarafından emir-komuta edilir. Hava güçlerimizin teşkilatı; Ankara’da konuşlu Hava Kuvvetleri Karargahı, Eskişehir’de konuşlu Muharip Hava Kuvveti Ve Hava Füze Savunma Komutanlığı, İzmir’de konuşlu Hava Eğitim Komutanlığı ve Ankara’da konuşlu Hava Lojistik Komutanlığı şeklindedir.
Jandarma Genel Komutanlığı Türk Jandarması, polis teşkilatının olmadığı bölgelerde kolluk gücü olarak hizmet veren bir yapılanmadır. Küçük bir bilgi olarak Türkiye’nin yüz ölçümünün %92’si Jandarma bölgesidir. Teknik olarak İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmaktadır. İnsan kaynağı olarak ise Kara Kuvvetleri ile ortak yapılanmadadır. Jandarma Genel Komutanlığı’nı karacı bir orgeneral yapmaktadır.
Ordumuzda yaklaşık rakamlar ile askeri yükümlülük kanununa göre er ve erbaş olarak 350 bine yakın genç askerlik görevini yapıyor. Sözleşmeli er ve erbaş olarak görev yapanların sayısı ise 6 bin civarında. Tüm kuvvetlerde yer alan uzman personel Jandarma Genel Komutanlığı’nda Uzman Jandarma, diğerlerinde ise Uzman Onbaşı ve Uzman Çavuş olarak adlandırılıyor. İşaretlerinde “Uzman” ibaresi ve rütbelerinde göre tek çizgi ya da iki çizgi bulunuyor. Ordumuzda 90 bin civarında uzman personel bulunmakta. Ordunun en kritik görevlerini yerine getiren bu topluluğun rütbeleri şu şekilde sıralanıyor: Çavuş, Kıdemli Çavuş, Üstçavuş, Kıdemli Üstçavuş, Başçavuş ve Kıdemli Başçavuş. Sınıf mantığına göre uzmanlaşan bu personel tüm kuvvetlerde operasyonel görevlerde rol alıyor. Ordumuzdaki astsubayların sayısı 100 bin civarında. Subaylar operasyonel tarafında komuta sınıfı olarak tanımlanabilir. Rütbeleri; Asteğmen, Teğmen, Üsteğmen, Yüzbaşı, Binbaşı, Yarbay ve Albay olarak sıralanabilir. Askeri yükümlülük kanununa göre silah altında olan ve yüksek öğrenim görmüş asteğmen rütbeli askerler yedek subay olarak nitelendirilir ve askerlik hizmetlerinin sonunda teğmen rütbesine terfi ettirildikten sonra terhis olurlar. Ordumuzda 7 bin 500 civarında yedek subay ve 40 bin civarında da subay bulunmakta. TSK’nın üst komuta kademesinde bulunan kurmay askerlere Kara ve Hava Kuvvetleri’nde general, Deniz Kuvvetleri’nde ise Amiral deniyor. Bu askerlerin rütbeleri; tugay seviyesindeki birlikleri komuta edenlere Tuğgeneral ya da Tuğamiral, tümen seviyesindekileri komuta edenlere Tümgeneral ya da Tümamiral, kolordu seviyesindeki komuta edenlere Korgeneral ya da Koramiral ve ordu seviyesindeki komuta edenlere de Orgeneral ya da Oramiral şeklindedir. Tüm kuvvetlerin komutanı da Genelkurmay Başkanı’dır ki teamüllere göre, o da karacı bir Orgeneral kurmay subaydır.

DAHA FAZLA
Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları