Topkapı 1964 izle

 
 
1
0

Ekleyen / 02 Eki 2016 tarihinde yayınlandı

Topkapı 1964 ABD yapımı bir serüven filmidir. Film, Türkiye’de ilk kez 1965 yılında İstanbul Beyoğlunda Yeni Ar (Sonradan Sinepop) ve Şan sinemalarında gösterime girmişti.

Senaryosunu casus romanları yazarı Eric Ambler’ın 1962 tarihli The Light of Day adlı romanından Monja Danischewsky’nin uyarlayıp yazdığı filmin yapımcılığını ve yönetmenliğini Jules Dassin yapmış, önemli rollerinde Melina Mercouri, Peter Ustinov, Maximilian Schell, Robert Morley ve Akim Tamiroff oynamıştır. Ege Ernart, Senih Orkan ve Danyal Topatan gibi Türk sinemasından oyuncuların da yer aldığı filmin müziklerini Manos Hacidakis yapmıştır. Jules Dassin’in filmde küçük bir de rolü vardır (Türk polis memuru rolünde). Filmi Fransız görüntü yönetmeni Henri Alekan görüntülemiştir.

Eric Ambler’ın romanı Türkiye’de 1963 yılında Gün Işığı adıyla yayımlanmıştı.

Dış mekân çekimlerinin tamamının İstanbul’da gerçekleştirildiği filmde, uluslararası bir hırsızlık çetesinin Topkapı Sarayı Müzesi’nden kıymetli bir hançeri çalmak üzere geliştirdikleri zekice soygun planını uygulamaya koyarken, onların silah kaçakçısı ve suikastçı olduklarını düşünen Türk istihbaratı ile aralarındaki kedi fare oyunu anlatılmaktadır.

Peter Ustinov, Arthur Simpson rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü’nü kazanmıştı. Ustinov ve Melina Mercouri aynı zamanda Altın Küre ödüllerine de aday gösterilmişlerdi.

Filmin müziği
Filmin müziğini ünlü Yunan besteci Manos Hacidakis yapmıştı. Hacidakis aynı yıl (1964) Metin Erksan’ın Susuz Yaz filminin de müziğini yapmıştı. 1984’te Peter Ustinov’un hem yönetip hem başrolünü oynadığı,Yaşar Kemal’in eseri Memed My Hawk (İnce Memed)’in de orijinal müzikleri Hacidakis’e aittir

Film hakkında notlar
-1965 yılında “Arthur Simpson” rolü ile Peter Ustinov “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü” nü aldı.
-Filmin dış sahneleri İstanbul’da gerçek tarihi mekânlarda çekilirken iç sahneleri Fransa ‘da Studios de Boulogne, Boulogne-Billancourt, Hauts-de-Seine ‘de çekilmiştir.
-Filmin bazı önemli sahneleri Üsküdar Beylerbeyi’deki tarihi Mabeyinci Faik Bey Yalısı’nda çekilmiştir.
-Topkapı filmi, çevrilmesinin üzerinden kırk yıldan fazla zaman geçmesine rağmen anketlerde halâ tüm zamanların en güzel serüven filmleri arasında yer almaktadır.
-Türk makamları zamanında filmin çekimine çok güçlü bir destek vermişti. Zaten filmde Türkiye ve Türklere yönelik olumlu mesajların çokluğu, tarihi mekânların bolca kullanılması, çok uluslu ünlü bir kadro, filmin bir nevi kültürel propaganda aracı olarak uluslararası kamuoyunda halâ Türkiye’yi başarılı bir biçimde tanıtabilmesindeki sırrı açıklıyor.
-Elizabeth Lipp rolünde izlediğimiz Melina Mercouri ile bu filmin yönetmeni Jules Dassin 1966 yılında evlendiler ve 1994’te Mercouri’nin ölümüne kadar evli kaldılar. Jules Dassin 31 Mart 2008’de öldü.
-Melina Mercouri 1977’de Yunanistan parlamentosuna seçildi ve Kültür Bakanlığı da yaptı[6].
-Filmde kullanılan orijinal fikirler yıllar sonra Mission: Impossible (Görevimiz Tehlike) serisine esin kaynağı olmuştur.
-Joseph rolündeki Joe Dassin (1938-1980), Jules Dassin’in oğludur ve Fransa’da çok ünlü bir şarkıcıdır. “Bip Bip”, “L’Eté Indien” ve “Aux Champs-Èlysées” gibi şarkılarıyla tanınır.

Oynatma Listeleri:

topkapı 1964

DAHA FAZLA
Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları