Efsane pancar su motoru çalışması sesleri videosu pancar su motoru çalışması sesleri

 
 
1
0

Ekleyen / 19 Kas 2017 tarihinde yayınlandı

Pancar Motor’un 56 yıllık öyküsünün ülkemizdeki makine sanayi ile ilgili birkaç önemli ders içerdiğini düşünüyorum. Makine sanayiinin öyküsü aslında bir nevi Türkiye’de bundan böyle neler olabileceği konusuna da ışık tutuyor.
Siz Pancar Motor’un hikâyesini biliyor musunuz? Gelin bugün ben ne bildiğimi anlatayım ve kıssadan birkaç hisse çıkartayım. Dönüşüm programları üzerinde düşündüğümüz bugünlerde aklımızda kalsın.
Pancar Motor 1956 yılında Gümüş Motor adıyla faaliyete geçti. O dönemde, Almanya’dan yeni dönen genç bir mühendis olan Prof. Dr. Necmettin Erbakan şirketin kurucu genel müdürüydü. Şirket, tarımda ve teknelerde kullanılacak küçük motorları memleketimizde ilk kez üretecekti. Alman lisansı ile 1960 yılında üretime başladı. 1964 yılında bir özelleştirme ile şirketin yönetimi Pancar Kooperatiflerine ve Şeker Fabrikalarına geçerken, adı da Pancar Motor oldu. Pancar Motor tam 56 yıl faaliyet gösterdi. Kocaman bir bayi, yedek parça ve tedarikçi ağı kurdu. Yıllar boyu zarar etti. Sonunda arsa sahibi de olan bazı pay sahipleri açtıkları davayı 2010 yılında kazandılar. Şirket, 2011 yılında kapatıldı. İstanbul Bayrampaşa’daki arazi, şirketin birikmiş zararlarını ve borçlarını kat kat karşılayacak kadar değerliydi. Şimdi gazetelerde çıkan tek tük haberlere göre, 2014’te bir inşaat şirketi arsaya talip oldu. İnternet sitesi emlakkulisi.com’daki habere göre, Bayrampaşa’daki fabrika arazisi, AVM yapımı için pek müsaitmiş. Pancar Motor’un makinelerini, Pancar Motor’un en büyük bayisinin yeni kurduğu Gümüş Motor isimli bir şirket satın almış. Üretime Çerkezköy’de devam ediyorlarmış. Hikâye bu kadar. Ben Pancar Motor’un 56 yıllık öyküsünün ülkemizdeki makine sanayi ile ilgili birkaç önemli ders içerdiğini düşünüyorum. Makine sanayiinin öyküsü aslında bir nevi Türkiye’de bundan böyle neler olabileceği konusuna da ışık tutuyor. En azından bana öyle geliyor. Önce müsaadenizle oradan başlayayım.
Birincisi, makine sektörü bir ülkenin sanayileşmesinde merkezi bir öneme sahip. Yapılan çalışmalar, makine üretebilen ülkelerin sanayinin başka dallarında da başarılı olabileceğini gösteriyor. Şöyle diyeyim: Makine üretebilecek, motor yapabilecek bir beceri birikimine sahip olan bir ülkenin ve kentin, başka sanayi dallarında da başarılı olabilmesi mümkün görünüyor. Sanayileşmenin merkezinde bu sektör yer alıyor. Gümüş Motor ve daha sonraki adıyla Pancar Motor Türkiye’nin birikiminin ayrılmaz bir parçası. Ama ne oldu? Şirket battı. Neden? Gazetelerde 2012 yılında çıkan haberlere bakarsanız, arsa rantı sanayiyi bitirmiş gibi duruyor. İstanbul’da bu durumda pek çok fabrika var. Artan gayrimenkul fiyatları İstanbul’un içinde sanayi faaliyetini karsızlaştırıyor. Bu doğru ama ortada sürdürülebilir bir sanayi faaliyeti varsa, bu engeli aşabilmek esasen mümkün.

bıtkıler hakkındaa bılgıler

DAHA FAZLA
Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları