Bunları Yemiş Olamazsınız? Uzakdoğu’nun Bize Uzak Tatları

 
 
1
0

Ekleyen / 26 Tem 2017 tarihinde yayınlandı

ÜCRETSİZ ABONE OL ►

Yemek yemek insanoğlunun en temel ihtiyaçlarından. Coğrafya ve kültürlere göre değişiklik gösteren damak tadı ise, kimi zaman insanların yeme alışkanlıkları konusunda uçurumlar yaratıyor.

Bu videoda, belki de bizim damak tadımıza en uzak mutfaklara, uzak doğuya gideceğiz. İyi seyirler…

Böcekler
Tayland sokaklarında, seyyar tezgahlarda satılan çekirge, bambu kurtçuğu, hamam böceği, arı ve karınca yumurtası gibi yiyecekler çoğuna göre iğrenç ama ilginç bir görüntü sunar. Her ne kadar görünüşleri kötü olsa da bu böcekler zengin protein ve mineral depoları.

Kopi Luwak
Dünyanın en pahalı ve en az üretilen kahvesiKopi Luwak’tır. . Adını aldığı luwak, yani palmiye misk kedisinin yediği ve sonrasında dışkıladığı kahve çekirdeklerinden üretilir. Hayvan dışkısındaki kahve çekirdekleri toplanmakta ve paketlenmektedir.

Kuş Yuvası Çorbası
Doğunun havyarı diye nitelendirilen kuş yuvası çorbası, mağarada yaşayan kırlangıç kuşunun salyaları ve çalı çırpı ile yaptığı yuvalardan elde ediliyor. Kasesi 40 dolara satılan çorbanın cinsel gücü arttırdığı iddia ediliyor.

Hachinoko
Arı larvalarının ballı soya ile pişirilmesi ile yapılan Hachinoko, Japonya’da sade pilavla yenildiği gibi, içkinin yanında kuruyemiş olara da tüketiliyor. Ünlü japon imparatoru hirohito’nun uzun ömrünü bu yiyeceğe borçlu olduğu söyleniyor.

Sarhoş Karides
Adından da anlaşılabileceği gibi karidesler alkol içinde servis ediliyor. Ancak “sarhoş” kelimesi mecazi değil. Çünkü önünüze geldiğinde karidesler hala yaşıyor. Yiyebilireniz, afiyet olsun..

Canlı Ahtapot
Sofralara hareket katan bir başka yiyecek ise yerinde durayaman “canlı ahtapot”. Özellikle Güney Kore’de çok sevilen bu yiyecek içerdiği vahşet ile birlikte çok da tehlikeli. Çünkü çubuklara sarılarak yutulan ahtapotlar, canını kurtarma telaşıyla, kendisini yiyen insanın soluk borusuna kaçabiliyor. Her yıl çok sayıda kişi bu yüzden hayatını kaybediyor.

Balut
Bir diğer vahşet örneği de balut yumurtası. Ördek yumutalarının neredeyse civciv haline dönmek üzereyken pişirilmesiyle yapılan balut çoğunlukla sokak yiyeceği olarak satılıyor. daha çok birayla tüketiliyor.

Durian
Listemizin sonunda bir meyve yer alıyor. Durian, Uzak Asya’da meyvelerin kralı olarak biliniyor. Bir İngilizin “umumi helada puding yemek gibi” diye tanımladığı durian meyvesi iğrenç kokusuyla ünlü. hatta öyle ki, singapurda bu meyveyle metroya ya da uçağa binmek yasaktır.

Müzik: Kevin MacLeod sanatçısının Cold Funk – Funkorama adlı şarkısı, Creative Commons Attribution lisansı (https://creativecommons.org/licenses/…) altında lisanslıdır.
Kaynak:
Sanatçı:

Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin
https://teknoowin.blogspot.com.tr/

DAHA FAZLA
Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları