Breaking Bad

26 kişi takip ediyor!
Breaking Bad 5. Sezon 16. Bölüm izle (Final)
Felina
 
 
4
1

Ekleyen / 29 Ağu 2016 tarihinde yayınlandı

Breaking Bad Hakkında

Breaking Bad how-meth-affects-you-and-breaking-bad
Vince Gilligan tarafından tasarlanmış ABD drama televizyon dizisidir. 50 yaşında, lisede kimya öğretmeni olan Walter White (Bryan Cranston), maddi açıdan ailesinin gereksinimlerini karşılayabilmek için araba yıkamacısında ek iş yapmaktadır ancak bir süre sonra ileri derecede akciğer kanseri olduğunu ve çok kısa bir ömrünün kaldığını öğrenir. Dizide Walter White ailesine para bırakabilmek için, uyuşturucu yaptığını bir rastlantı sonucu öğrendiği eski öğrencisi Jesse Pinkman (Aaron Paul) ile birlikte metamfetamin işine girer. Kimya konusunda çok başarılı işlere imza atmış öğretmen ile uyuşturucu piyasasını iyi bilen eski öğrencisi, yüksek kalitede ve saflıkta metamfetamin üreterek uyuşturucu ticaretine başlarlar. “Şimdiye dek, namusum ve şerefim ile dürüst bir insan olarak yaşadım, ancak kanserden başka bir sonuç elde edemedim.” şeklinde düşünen Walter White'ın bundan sonraki geleceği, yaşanan olay örgüsüyle birlikte sadece kendisini ve ailesini değil, beraberinde tanıdığı/tanımadığı herkesin geleceğini değiştirecektir.

İlk bölümü 20 Ocak 2008 tarihinde yayınlanan dizi beş sezon devam etmiş son bölümü 29 Eylül 2013 yayınlanmıştır. Breaking Bad güney aksanı kullanılan kişilerce dile getirilen bir deyimdir ve cehenneme düşmek anlamına gelir.

Walter'ın ailesi, eşi Skyler (Anna Gunn) ve çocukların, Walter Jr. Flynn (RJ Mitte) ve Holly (Elanor Anne Wenrich)'den oluşur. Dizide Skyler'ın kızkardeşi Marie Schrader (Betsy Brandt), ve kocası Uyuştucu ile Mücadele İdaresi (DEA) ajanı Hank (Dean Norris)'de, vardır. Walter'ın avukatı Saul Goodman (Bob Odenkirk), Uyuşturucu kartelinin lideri Gustavo Fring (Giancarlo Esposito),final sezonunda tanıtılan Todd Alquist (Jesse Plemons) ve Lidya Rodarte-Quayle (Laura Fraser) dizide yer alan önemli karakterler arasındadır.

Breaking Bad tüm zamanların en başarılı televizyon dizilerinden bir tanesi olarak kabul görür. Dizinin final bölümü ABD televizyonlarında kablolu yayınlarda en fazla seyredilenler arasına girmiştir. Yapım 16 Emmy Ödülü, 8 Satellite Ödülü, 2 Altın Küre Ödülü, 2 Peabody Ödülü olmak üzere pek çok ödül kazanmıştır. Başrol oyuncusu Bryan Cranston Emmy ödüllerinde dört kez drama dalında en iyi aktör ödülüne layık görülmüştür. 2013 yılında Breaking Bad tüm zamanların en yüksek reyting alan dizisi olma unvanı ile Guinness Dünya Rekorları kitabına girmiştir.

Mythbusters ( Efsane Avcıları) Özel Bölümü Mythbusters ( Efsane Avcıları ) adlı televizyon programının 12 Ağustos 2013 tarihinde yayınlanan özel bölümünde Breaking Bad'in 1. sezon 2. bölümdeki banyo küvetinin düşüş sahnesi ile 1. sezon 6. bölümdeki Walter' ın Tuco Salamanca 'nın yerinde 50g cıva fülminat ile gümüş fülminat karışımını yere attığında oluşan patlama etkisi incelenmiştir. Fakat ikisinin de sadece bir görsel efekt olduğu belli olmuştur. Asit küveti delememiş , binayı patlatmak içinse 250g cıva fülminat ile gümüş fülminat karışımı gerekli olduğu anlaşılmıştır.

Dizi hakkında notlar: * Dizinin jeneriğinde gözüken C10 H15 N formülü, metamfetaminin formülüdür. 149.24 de molekül ağırlığıdır.
Junior’ın açmış olduğu Save Walter White sitesi gerçekten de vardır.

* RJ Mitte, tıpkı dizide oynadığı karakter gibi kısmi felç geçirmiş. Sebebi doğum sırasında oksijensiz kalmak.

* Dizideki meth aslında akide şekeriydi.

* Aaron Paul hayatı boyunca hiç oyunculuk dersi almamış.

* 2.sezonda tanıştığımız Gustavo Fring'in işlettiği “Los Pollos Hermanos” adındaki tavuk lokantası gerçekte başka bir isimle vardır.

Karakterler & Oyuncular


Bryan Cranston – (Walter White)
Walter White kanser olduğunu öğrenmeden önce bir devlet lisesinde çalışmakta olan kimya öğretmenidir. Kanser olduğunu öğrendikten sonra; öldüdüğünde ailesine hayatının sonuna kadar geçinebilmelerini sağlayacak para bırakmak için Metamfetamin (Kristal, Ice, Meth, Speed) yapmaya başlamıştır. Bölgenin hatta Amerika'nın en iyi meth üreticisi durumuna gelmiştir. Ürettiği malın %98 saflığı ile ünlenmiştir.

Aaron Paul – (Jesse Pinkman)
Walter White'ın eski öğrencisi aynı zamanda meth yaparken yanında bulunan baş yaveri. Bildiği tüm kimyasal tepkileri Jesse'ye öğretmiştir.

Anna Gunn – (Skyler White)
Walter White'ın karısı. Belirli bir süre Walter'ın meth ürettiğinden habersizdir. Öğrendikten sonra karşı gelsede bir noktadan sonra parayı saklamak için Walter'a yardım etmiştir.

RJ Mitte – (Flynn / Walter White Jr.)
Walter White'ın doğuştan beyninde hasar olan erkek çocuğu.

Dean Norris – (Hank Schrader)
Walter White'ın narkotik şefi olan bacanağı. Dean'in son sezona kadar Walter'ın Meth yaptığından haberi yoktur.

Bob Odenkirk – (Saul Goodman)
Organize suçlarla ilgilenen aynı zamanda Walter White'ın pis işlerini temizleyen avukatıdır. Amaca ulaşmak için her türlü yasa dışı faliyet gösterebilir. “Better Call Saul” “Daha iyisi için Saul'u ara” sloganıyla ünlenmiştir.

Tartışma alanı
 • Misafir
  şimdi

  Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

 • gorkemxercan
  1 sene önce
  Güzel bir hatıra olarak kalacak hayatımızda
  • Mathematician
   1 sene önce
   Tek kelimeyle efsane. Bir kanser hastalığı insanı ne kadar değiştirebilir?
   • aytac
    2 sene önce
    acaba izlemeyen kalmışmıdır ki? eğer ki breaking bad izlemeyen kaldıysa çok şey kaybettiğini bilmeden yaşıyor olması çok acı verici...