Filinta

3 kişi takip ediyor!
Filinta 1.Bölüm HD
 
 
6
4

Ekleyen / 21 Ağu 2015 tarihinde yayınlandı

Filinta Hakkında

Filinta TRT TRT 1'de yayınlanan, dizinin senaristliğini Ömer Genç'in yaptığı Osman Kaya'nın yönettiği Osmanlı polisiyesi dizisidir. Dizinin ismi bir tür küçük tüfek ve güzel, yakışıklı anlamına gelmektedir. Dizinin başlangıcında “Gerçek kişi ve olaylarla ilgisi yoktur” yazısı bulunsa da padişahın Sultan Abdülhamit olduğu düşünülmekteydi, ama dizinin 46. bölümündeki padişahın tahttan indirilme sahnelerinden sonra padişahın Sultan Abdülaziz olduğu anlaşıldı. Dizinin senaristliğini 39. bölüme kadar Altuğ Küçük yapmış ve 39. bölümden itibaren kalemi Ömer Genç'e devretmiştir.

Dizinin ilk bölümünde Filinta Mustafa’nın canı kadar sevdiği kardeşi, yol arkadaşı Bıçak Ali, kendilerine kurulan tuzakta hayatını kaybetmişti. O kazada Mustafa bunun sorumlusu tutulmuş ve şartlı olarak özgürlüğüne bir seneliğine kavuşup, boynunda idam ipiyle dışarıda bu davası ve adalet için hayatına devam etmeye başlamıştı. Fakat Bıçak Ali yaşıyordu. Ve bunun arkasında yine Boris Zaharyas vardı. Bu bölümde o büyük patlamada kurtardığı fakat hafızasını yitiren Bıçak Ali’yi şimdi canı kadar sevdiği Filinta Mustafa’ya karşı kullanmaya karar verdi. Ve Bıçak Ali geri döndü! Üstelik kulağında ‘Filinta Mustafa’ yı öldüreceksin!’ sözüyle… Boris Zaharyas 39. bölümden itibaren sırlı bir şekilde ortadan kayboldu,ilerleyen bölümlerde gelmesi bekleniyor.

Yapım Dizinin Senaristliğini Altuğ Küçük'ün kaleme aldığı dizinin ilk tanıtım fragmanı 3 Kasım 2014'te yayınlanmıştır. 23 Aralık 2014 de TRT 1'de yayınlanmaya başlayan Osmanlı polisiyesi dizisidir. Dizinin yönetmenliğini ilk 8 bölümünde Kudret Sabancı yaptıktan sonra 9.bölümden itibaren Ömer Gökhan Erkut'a bırakmıştır. Dizinin çekimleri İzmit'te (Kocaeli), kapatılan seka kağıt fabrikası içindeki eski binalar değerlendirilerek oluşturulan SEKA Film platosunda gerçekleşmektedir. Dünyaca ünlü yönetmenler arasında gelen Bobby Roth dizinin ilk bölümlerinin bazı sahneleri için yönetmen koltuğuna oturmuştur.Aksiyon sahneleri için dünyaca ünlü aksiyon şefi Dusan Hyska'dan koreografi yardımı alınmıştır.Şu anda aksiyon koreografilerini Uğur Yıldıran (Garbis karakteri) hazırlamaktadır.Aksiyon Mekanlarını tanıtan Türkçe başlıkların yanında Osmanlıca başlıkları olması da dizide ayrı bir etki bırakmaktadır. Dizinin yapımcıları Yusuf Esenkal ve Serdar Öğretici olup yapımcılığını ES Film yapmaktadır.

Tartışma alanı
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.