Muhteşem Yüzyıl: Kösem

8 kişi takip ediyor!
Muhteşem Yüzyıl Kösem 2.Sezon 29.Bölüm izle
20 Haziran 2017
 
 
41
11

Ekleyen / 21 Haz 2017 tarihinde yayınlandı

Muhteşem Yüzyıl: Kösem Hakkında

Muhteşem Yüzyıl Kösem Star TV Tims Productions tarafından yapılan, Star TV tarafından 12 Kasım 2015'te yayımlanmaya başlayan tarihi-kurgu türünde Türk televizyon dizisi. Dizi, 2011-2014 yılları arasında yayınlanan Muhteşem Yüzyıl dizisinin devamı niteliğinde çekilmiştir. Dizinin konusu ise I. Ahmed'in nikahlı eşi, IV. Murad'ın ve Sultan İbrahim'in validesi, IV. Mehmed'in büyük validesi olan Kösem Sultan etrafında kurgulanmıştır. Dizi yayın hayatına başlamadan 50'den fazla ülkeye satılmıştır.

Konusu Safiye Sultan tarafından Sultan Ahmed'e cülus hediyesi olarak Kefalonya'dan getirilen Kösem (Anastasia) kendini dünyanın başkenti payitahtta bulur ve Sultan Ahmed'e aşık olur. İlk günlerde saraydan kaçmak ve evine dönmek ister. Ancak zaman, ona burada kalmasını ve savaşmasını öğretir ve içinde bulunduğu durumu kabullenir. Tek amaç olarak Ahmed'i ve hanedanı korumak için savaşmaya karar verir.

Önüne çıkanları ve engel olanları tek tek saf dışı bırakır. Ancak tarihler 1617 kışına geldiğinde Kösem için zorluklar ve savaş yeni başlamıştır: hayattaki tek aşkı Sultan Ahmed Han'ın ölümü. Bu ölümden sonra Kösem'in kayınbiraderi Sultan Mustafa tahta çıkar. Lakin akli dengesi yerinde olmadığından çok kısa bir süre sonra tahttan indirilir ve Kösem'in üvey evladı Sultan Osman tahta çıkar. Bir tuzak yüzünden Genç Osman tarafından öz oğlu Şehzade Mehmed idam edilmiştir.

Bu olaydan sonra Kösem Sultan Genç Osman'a karşı kin tutmuş ve çıkan isyanlarda etkili olmuştur. Yeniçeri isyanında Genç Osman şehit edilince, öz oğlu Sultan Murad tahta çıkar. Ne yazık ki bu oğlunun da ölümünü görecektir. Sultan Murad'dan sonra oğlu Sultan İbrahim tahta çıkar. Lakin artık Kösem Sultan güç zehirlenmesi yaşamaktadır. Bunu istemeyen Sultan İbrahim annesini devlet işlerinden uzaklaştırıp eski saraya göndermek ister. Kösem Sultan gücünü kaybetme tehlikesindedir. Bunu anlayan Kösem Sultan bir isyanla oğlunu tahttan indirir. Daha sonra ileride bir sorun oluşmasın diye kendi oğlunu çığlıklar içinde boğdurur. Oğlundan sonra yerine tahta torunu Sultan Mehmed'i çıkarır. Fakat kendisi artık bir valide sultan değildir.

Valide sultan artık Turhan Hatice Sultan'dır. Lakin Kösem Sultan bunu kabul etmez ve Turhan Sultan'la arasında kıyasıya bir rekabet başlar ve bu savaşı Turhan Sultan kazanır. Kösem Sultan, Mehmed'i tahttan indirip kardeşi Şehzade Süleyman'ı tahta çıkarmak ister. Lakin bu planı Meleki Hatun Turhan Sultan'a anlatır. İsyan çıkar ve saray ağaları Kösem Sultan'ı boğarak öldürürler.

Yapım Muhteşem Yüzyıl isimli dizinin devamı niteliğinde olan Muhteşem Yüzyıl Kösem'in yapımcılığını Timur Savcı, senaryosunu Yılmaz Şahin, yönetmenliğini ise; Mert Baykal, Yağız Alp Akaydın üstlenmektedir. Dizinin yapımını ise Muhteşem Yüzyılda olduğu gibi Tims Productions üstlenmektedir. Muhteşem Yüzyıl: Kösem için yayın tarihinden yaklaşık bir yıl öncesinden hazırlıklar başladı. Muhteşem Yüzyıl dizisinin sanat ekibi bu dizide de görev almaktadır. Dizi Muhteşem Yüzyıl için hazırlanan ve yeni proje için yenilenen mekanda çekilmektedir. Dizinin ilk bölümleri ise Yunanistan'ın Sakız Adası'nda çekildi.

Dizide Osmanlı Padişahı I. Ahmed'in cülus sahneleri, İstanbul'un Hadımköy beldesinde kurulan özel mekanda çekildi. Bu sahnenin çekimlerinde 150'den fazla figüran, 20 ana kast oyuncusu ve 100 kişilik çekim ekibi yer aldı. Padişahın tahta çıkışını anlatan bu sahne için Topkapı Sarayı'nın avluları ile Bab'üs-saade ve Bab'üs-selam kapıları özel olarak tekrar hazırlandı. 2. sezonda IV. Murad konseptiyle izleyici karşısına çıkacak.

Tartışma alanı
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

  • ekrem1998
    1 sene önce
    video açılmıyor