Seksenler

2 kişi takip ediyor!
Seksenler 228.Bölüm (Final) izle
27 Mayıs 2017
 
 
2
2

Ekleyen / 28 May 2017 tarihinde yayınlandı

Seksenler Hakkında

Seksenler TRT 1 kanalında 24 Ocak 2012’den itibaren yayınlanan televizyon dizisi.[2] Mint Prodüksiyon tarafından yapılan dizi bir sit-com, romantik ve dönem komedisi olarak TRT 1 ve aynı anda TRT 1 HD’de yayınlanıyor.

Konu Türkiye’nin 36 yıllık geçmişinin ve değişiminin, klasik bir Türk ailesi üzerindeki etkilerini anlatan eğlenceli bir dönem dizisi olan Seksenler toplumsal hayattaki değişimin, hayatımıza giren yeniliklerin bizleri nasıl etkilediğini, geleneklerimizi ve göreneklerimizi nasıl çürüttüğünü ve Türkiye’nin nasıl küreselleştiğini gözler önüne seriyor.

Karakterler Aile
Rasim Öztekin: Fehmi (1-) – Dizinin yaşlı yarı otoriter babası Fehmi’dir. Önceleri çalışmaktaydı, sonra emekli oldu. Ahmet, Çağatay ve Nazlı’nın babasıdır. 123.bölümde Ergun, Nazlı’yı sevdiğini söyler, sonra kalp krizi geçirir. Sonra Fehmi buna kızar, nişanlanırlar, ama yine de Fehmi Ergun’u her gördüğü yerde yüzüne bakarak trip atar. Dizide yapılan 1984 yerel seçimleri ile Çınaraltı Mahallesi muhtarı olmuştur. “İcat çıkarma” ve “Kısır döngü” sözünü sürekli kullanır.
Özlem Türkad: Rukiye (1-) – 3 çocuk annesi Rukiye, daima çocuklarının düzgün kişilerle arkadaşlık kurmasını ve evlenmelerini ister. Tabi bir de SSK’lı bir işe girmelerini. Her yeniliği evinde ister. Gülden’i başta süslü diye sevmemektedir fakat sonraları sevmeye başlamıştır. Çocuklarına, özellikle Nazlı’ya evlenme konusunda baskı yapar.Kızı Nazlı’nın Ergun ile evlenmesini istememektedir.
Şoray Uzun: Ahmet (1-) – Dizinin ana karakteridir, olayları o anlatır. 1.bölümde okuldan dönerken Gülden’le karşılaşır ve ondan hoşlanır. Ne kadar söylemek istese de, bir türlü Gülden’e açılamayan Ahmet, Seksenler’in o çekingen erkeklerini temsil eder. 1980 ihtilali yüzünden 29. bölümde Gülden’i kurtarmak içidir. 2012 gösteriminde Ahmet ve Gülden’in iki çocuğu olduğu görülür. Evin tek aklı başında çocuğudur. Şu an Gülden ile birlikte çocukları olmuştur.
Yasemin Çonka: Nazlı (1-) – Ahmet ve Çağatay’ın kardeşidir. Nazlı 2012 gösterimli bölümlerde Niyazi ile evlendiği ve bir çocuklarının olduğu görülür. Nazlı üniversiteye gitmektedir. Ancak Rukiye, SSK’lı bir oğlan ile evlenmesi yönünde baskı yapmaktadır. Ergun’la gizli bir aşk yaşarlar. Sonra Çağatay öğrenince Ergun mahalleyi terk eder ve yurt dışına çıkar. Ama sonra Ahmet, Nazlı ile Ergun’un aşkını öğrenir ve Almanya’ya gidip Ergun’u bulur. 123. bölümde Ergun Fehmi’ye Nazlı’yı sevdiğini söyler. Fehmi buna kızar, sonra nişanlanırlar. Ergun’un evli olduğunu öğrenmiştir. Sonra nişanı atmıştır. 160. bölümde Niyazi’nin evlilik teklifini kabul etmiştir. Ama Ergun kaza geçirince tekrar sevmeye başlamıştır. Bu yüzden Niyazi’den ayrılmıştır.ergunla evlenmiştir.
İlker Ayrık: Çağatay (1-) – Dizinin genç ve tecrübesiz, futbolcu olma hayalini kuran karakteridir. Evin haylazı ve en küçüğüdür. Bir süre pastanede çalışır. Sonra kendini kovdurmaya çalışır. Çağatay, lisede okur fakat o okumaya değil daha çok futbol oynamaya isteklidir. Fanatik Fenerbahçelidir. Saçı hep uzundur, bu yüzden Fehmi ona sık sık saçını kesmiyor diye kızar daha sonra saçını kestirmiştir. Bütün gün evde ve dışarıda pijamayla dolaşır. Dizinin 2012 gösterimli bölümlerinde Seçil ile evli olduğu görülür. Şahin’le iyi anlaşır. Şahin ona “çatatoy” der.Bir bölümde renkli televizyon için Şahin’le evdeki televizyonu çalmışlardır. Susmuş (Züleyman)’un kızı Kader’e aşıktır. Yazar olmaya çalışmaktadır. 160. bölümde askere gitmiştir. Askerliğini bahriyeli olarak yapmaktadır. Askerde kıl dönmesi olup ameliyat olmuştur.kaytarıcıdır.
Ceyhun Fersoy: Şahin (3-) – Rukiye’nin abisinin çocuğudur. Almanya’dan gelmiştir. Dövizli askerlik için geldiği Türkiye’de yaşamaktadır. Türkçesi gariptir ve sürekli “pöf” der. Kendisine “Alman” denilmesine çok sinir olur. Karşısında her kim olursa sinirlendiği zaman “Beni mi dövcen ha” deyip kendisini tokatlamaya başlar. Türkiye’nin 80’li yıllarına şahit olur. Elvan’a aşıktır. Bu yüzden Sami ondan nefret eder. 1981 yılında Ahmet ile birlikte Almanya’ya gider ve geri döner. Ergun’un yanında çalışmaktadır. Sami’den dayak yemiştir. Sonra babası Almanya’dan gelir. 2013 gösteriminde Elvan ile evli olduğu görülür. Ve Sami ondan hâla nefret etmektedir.[3] Eniştesi Fehmi onu pek sevmez.
Ayşe Tolga: Gülden (1-) – Ahmet’in aşık olduğu ve bir türlü açılamadığı, Nazlı’nın lise çağındaki arkadaşıdır. Aslında o da Ahmet’e aşıktır, ama bunu kendine itiraf edemez. Ahmet’in annesi Rukiye de bugün çok sevdiği gelinini, 80’lerde hiç sevmiyor, onu gelin olarak istemiyordur. Rukiye’ye göre Gülden, herkesin tabiriyle “süslü” ve Ahmet’e göre bir kız değildir. Dizinin 1980 gösteriminde Ahmet’e yüz vermese de 1983 yılında nişanlanıp, 1984 yılında evlenirler. 2012 gösteriminde de Gülden’in Ahmet’le hâlâ evli olduğu ve iki çocuğu olduğu görülür. 1986 yılında bir kız çocukları olmuştur. Hamileyken Ahmet’in onun yaptıklarını beğenmediğini ve aldattığını düşünmüştür.Ahmetle birlikte çocuğu olmuştur.
Pelin Akil: Seçil (1-28) – 2012 yılındaki gösterimlerde Seçil, Çağatay ile evli olarak görülür. Avukattır. Seçil solcu bir insandır ve sürekli bekçi veya polis peşindedir. Her daim sorguya çekilir. Bu yüzden Rukiye onu evde istemez. 1980 İhtilali sonrası tutuklanmamak için yurt dışına kaçmıştır ve uzun bir süre boyunca yurt dışında kalmıştır.
Serhat Kılıç: Ergun (1-) – Ahmet’in arkadaşıdır ve bir plak dükkanı vardır. 2012 gösterimli bölümlerde ise müteahhit olduğu görünür. Başlarda Niyazi ile çok yakın arkadaş olmalarına rağmen Nazlı yüzünden araları bozulmuştur. Ergun Nazlı’yı sevmektedir, Nazlı da Ergun’u. Ama bunu Ahmet’e nasıl söyleyeceğini bilemez. Sonradan Çağatay, Şahin, Rukiye ve Nurten öğrenir. Rukiye her şeyi öğrenir ve Ergun, 69.bölümde mahalleyi kısa süreli terk eder. (Ahmet 99.bölümde öğrenir.) Ergun, 84. bölümde mahalleyi terk eder. Sonra yurt dışına çıkar. Fakat Ahmet, Almanya’ya gidip Ergun’u geri getirir. Ergun evlenmiştir. Bunu Butik Ali ve Şahin bilmektedir. Sonradan Ahmet avukata eziyet ederek zorla öğrenmiştir. Evlendiği kızın ismi Helga’dır. Onu boşamaya çalışır. 123. bölümde Nazlı ile nişanlanmıştır. Sonradan Nazlı, Ergun’un evli olduğunu öğrenip nişanı atmıştır. Ne yapsa Nazlı’yı barışmaya ikna edemez. Bir bölümde Nazlı’nın kendisini affetmesi için hafızasını kaybetme numarası yapmıştır. “Kuş beyinsiz konuşma” sözünü sürekli kullanır. Nazlı’nın okuldan arkadaşı Leyla, Ergun’dan hoşlanmaya başlamıştır. 5. sezon başlarında Ergun kaza geçirmiş geçici süreliğine yürüyemez olup, tekerlekli sandalyeye bağlanmıştır. Hastanede hasta bakıcılığı yapan Hayati ona kan vermiştir. Niyazi’de kanı kendisinin verdiğini söylemiştir ama yinede bu yüzden Niyazi’ye kızar. Sonradan yürümeye başlamıştır. Nazlı’yla tekrar bir araya gelerek evlenmişlerdir.
Vural Çelik – Haluk Özenç: Niyazi (1-123, 156-) – 2012 yılındaki gösterimlerde Niyazi, Nazlı’yla evlenip boşanmış olarak görülür. Alican adında bir oğlu vardır. Başlarda Ergun ile çok yakın arkadaş olmalarına rağmen Nazlı yüzünden araları bozulmuştur. Ergun ona ‘dümbüllü’ o da Ergun’a ‘çizik plak’ der. 123. bölümde Nazlı, Ergun’la nişanlandıktan sonra Ankara’ya gitmiş, tiyatroculuk ve diksiyon eğitimi almış, zayıflamış ve daha görgülü birisi olarak 156. bölümde Ankara’dan dönmüştür. Ankara’dan dönünce esnafa ne kadar borcu varsa hepsini ödemiştir. 160. bölümde fırsattan istifade Nazlı’ya evlenme teklifi etmiş ve evet yanıtını almıştır. Bir süre sonra Ergun kaza geçirmiş ve hastanede hasta bakıcılığı yapan Hayati kan vermiştir. Niyazi’de kanı ben verdim diye Ergun’u ve herkesi kandırıp Hayati ile anlaşma yapmıştır ve ona rüşvet teklif etmiştir. Ama yinede Ergun, Niyazi’yi affetmez ve kanı onun verdiğini duyunca kızar.
Abdullah Şahin: Gazanfer (123-145) – Şahin’in babasıdır. 123. bölümde diziye dahil olmuştur. Fehmi onu hiç sevmez. Türk eşinden ayrılıp başka bir Alman kadınla evlenir. “Dünya fani ölüm ani” sözünü çok kullanır.
Gülseren Gürtunca: Necla (71-) – Gülden’in annesidir ve zaman zaman hısımlarıyla ters düşer.
Yalçın Özden: Muzaffer (71-) – Gülden’in babasıdır ve hısımlarıyla hep olumlu görüşü vardır. “Seni mantıklı olmaya davet ediyorum.” sözünü sürekli kullanır. Mesleği Gemi Kaptanıdır.

Tartışma alanı
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.