South Park

4 kişi takip ediyor!
South Park 21.Sezon 8.Bölüm izle
 

ilk beğenen sen ol

Ekleyen / 16 Kas 2017 tarihinde yayınlandı

South Park Hakkında

South Park 496
Amerikan yapımı aykırı animasyon çizgi serisidir. 1997 yılından itibaren, 18 yaşından büyükler için yayınlanmakta olan ABD yapımı animasyon komedi dizisi. Yaratıcıları Trey Parker ve Matt Stone'dur. ABD'de Comedy Central kanalında oynamaktadır. En son 19. sezonu yayınlanmıştır. Dizinin 1999 yılında South Park: Bigger, Longer & Uncut adlı uzun metraj sinema filmi gösterime girmiştir. Dizi, birçok alanda sayısız ödül kazanmıştır ve gelmiş geçmiş en popüler ve başarılı çizgi dizilerdendir.

South Park, The Simpsons ve Arthur'dan sonra ABD'de en uzun süreli yayınlanan çizgi dizidir.Dizinin 2019 yılına kadar devam edeceği açıklanmıştır.

Konusu Büyümekte olan dört çocuğun, Cartman, Stan, Kyle ve Kenny’nin gözünden dünyadaki politik, sosyal ve güncel olayların ironik bir şekilde ele alındığı dizi, yetişkinler için hazırlanmış içeriğinden anlatımına ‘kendine has’ benzersiz bir yapım.

Matt Stone ve Trey Parker adlı Coloradolu iki genç tarafından 1997’de yaratılan South Park’ta her dakika güleceğinizi kimse garanti edemez ama yaratıcılarının da iddia ettiği gibi çok sık ‘şaşıracağınız’ kesin!

South Park, gerçekten var olan bir kasabadan esinlenilerek yaratılmış. ABD’nin Colorado eyaletinde yer alan Fairplay, South Park dizisinde mekan olarak kullanılan kasabanın bulunduğu yer. 1859 yılında altın bulunmasıyla ‘altın avcısı’ hücumuna uğrayan ‘gerçek South Park’ aynı zamanda dünyada en çok UFO görülen yerlerin de başında geliyor. Bazı şeyler yerine oturmaya başladı, değil mi?

Hakkında Dizi, Colorado eyaletinin South Park adlı küçük bir kasabasında yaşayan Stan Marsh, Kyle Broflovski, Eric Cartman ve Kenny McCormick isimli dört çocuk merkez alınarak anlatılan bir takım gerçeküstü olayların da yer aldığı maceralardır. Alışılmamış olan çizgi dizinin yapım şeklidir. Figürler basık (2B) ve basit resmedilmişlerdir. Resimler sanki kâğıttan bir araya getirilmiş gibidir. Aslında bu, ilk animasyonlarda Parker ve Stone'un çizme kabiliyetlerinin fazla olmamasından kaynaklanmış bir durumdu.[kaynak belirtilmeli] Yine de South Park karakterleri şu anda kendi tarzlarına ismini veren özgün bir çizim tekniğine sahiptir. South Park karakteri oluşturma editörleri bugün bazı internet sitelerinde bulunmaktadır.

South Park'ın ilerleyen bölümlerinde animasyonlar bilgisayarda, Software Power Animator ile oluşmaya başladı. Nihayetinde de Maya Software kullanıldı[kaynak belirtilmeli]. Animasyonlar ve detaylar zaman içinde belirgin bir şekilde gelişmesine rağmen, kâğıt görünümünden bir şey kaybetmedi. Gerçekte var olan şahısların yüzleri, genelde bir foto ile animasyona eklenmiştir. Bu fotoğraflarda ağız canlandırılarak, tıpkı Monty Python'ın animasyonları gibi resmin içine monte edilmiştir.

Karakterler Ana Karakterler:

Eric Cartman: Grubun ırkçı, bencil ve küstah üyesidir. Amerikan toplumunun karanlık yönlerinin abartılmış hali olarak çizilmiştir. Küçük problemleri için bile karmaşık ve kötülük dolu planlar yapıp bunları harfiyen uygulayabilecek birisidir. İnsanları da bu planları için manipüle etmekte başarılıdır. Kyle'ın Yahudi olmasıyla, Kenny'nin ise fakirliğiyle sürekli dalga geçer. Liberaller, feministler, hippiler ve daha birçok kesimden nefret eder.

Kenny McCormick: Grubun en fakir üyesidir. Sürekli olarak anorağı ile dolaştığı için ne dediği çoğunlukla anlaşılmasa da grubun en ağzı bozuk üyesidir ve cinsel konularda genel olarak en bilgilileridir. Dizinin ilk sezonlarında neredeyse her bölüm ölmekte, sonraki bölüm ise hiçbir açıklama yapılmaksızın geri gelmektedir. Beşinci sezonda temelli öldürülerek diziden çıkartılmış ama altıncı sezon 17. bölümde geri dönmüştür.

Kyle Broflovski: Stan'in en yakın arkadaşıdır. Yine oldukça iyi kalpli ama biraz saftır. Yahudi kökenlidir ve bu yüzden Cartman ile sık sık atışır.

Stan Marsh: Grubun en normal üyesidir. Ortalama bir 9 yaşındaki Amerikan çocuğunun özelliklerine sahiptir. Kyle ile yakın arkadaştır. Heyecanlandığı ve aşık olduğu zamanlar kusar. Genelde mantıklı ve iyi kalpli biri olsa da Cartman tarafından kolayca manipüle edilebilir. Dizinin yaratıcılarından Trey Parker'dan esinlenilerek yaratılmıştır.

İlkokul Öğrencileri:

Bebe Stevens: Wendy'nin en yakın arkadışıdır. Sarı saçlıdır. Göğüsleri erken büyüdüğü için tüm erkekleri peşine takar.

Clyde Donovan: Kendini sınıfın en yakışıklısı olarak gören bir çocuktur. Craig ile birlikte takılır. Klozet kapağını açık bıraktığı için annesinin ölümüne sebep olmuştur.

Craig Tucker: Sınıfın en yaramaz çocuğudur. Sürekli olarak ceza alır ve rehber öğretmenle görüşmeye gönderilir. Önüne gelene hareket çekip sonra inkar etmesiyle tanınır. Ana karakterleri ve birçok bölümde düşmanlarıdır. Yine de Cartman ile arası nispeten iyidir ve bazı şeytani planlarında ona yardım eder.

Jimmy Vulmer: Yürüme engellidir. Komik ve zeki biridir. Kekeme olmasına rağmen amatör komedyenlik yapmaktadır.

Leopold Stotch Nam-ı diğer “Butters”: South Park karakterleri arasında en saf ve temiz kalplisidir. Hiçbir şekilde kötü amacı olmayan, herkesin iyiliğini düşünen bir karakterdir. Suç işlemese bile işlemediği suçları üzerine alabilir ve suçu işlediğine inanabilir. Sinirlendiğinde Profesör Kaos kostümünü giyer. Saflığından dolayı Cartman tarafından sık sık kandırılır.

Pip Pirrup: İlk sezonlarda sıkça gözükse de daha sonra Butters'ın öne çıkmasıyla rolü azalmıştır. İngiliz aksanıyla konuşur ve Charles Dickens'ın Büyük Umutlar kitabından esinlenilmiştir. Çok iyi niyetli olmasına rağmen sürekli dalga geçilir ve aşağılanır. 14. sezonda Barbra Streisand tarafından ezilerek ölmüş ve diziden çıkartılmıştır.

Timmy Burch: Zihinsel engellidir fakat öğretmenler bunun farkında değildirler. Çoğunlukla sadece kendi ismini bağırabilir.

Token Black: Sınıftaki tek siyahi öğrencidir. Aynı zamanda oldukça zengindir fakat burnu havada biri değildir. Genellikle ırkçılık konulu bölümlerde gözükür.

Tweek Tweak: Hiperaktif, paranoyak ve nevrotik bir çocuktur. Ailesinin kahve dükkanı vardır ve kahve bağımlısıdır.

Wendy Testaburger: Stan'in kız arkadaşıdır. Yaşına göre oldukça olgun, zeki ve başarılı bir kızdır. Dünyadaki gelişmeleri takip eder ve yaptığı yorumlar çoğunlukla sınıf arkadaşları tarafından anlaşılmaz. Her şeye rağmen Stan'i çok sever ve epey kıskançtır. Aynı zamanda çevreci ve feministtir ve bu yüzden Cartman tarafından sevilmez.

Akrabalar:

Randy Marsh: Stan'in babasıdır. Mesleği jeologluktur. Çok çabuk galeyana gelen, yeni şeyler denemeeyi seven hırslı biridir. Bir rock grubunda çalmışlığı vardır. Dizi ilerledikçe rolü artmıştır.

Sharon Marsh: Stan'in annesidir.

Shelly Marsh: Stan'in 12 yaşındaki ablasıdır. Çok kolay sinirlenir ve Stan'e sürekli şiddet uygular. Arada insanüstü güç gerektiren şeyler yapmışlığı vardır.

Marvin Marsh veya Büyükbaba: Stan'in 102 yaşındaki dedesidir. Stan'e “Billy” der. Büyükbabası çok yaşlanınca isteği üzerine onu öldürmüştür ve aynı şeyi kendisine Stan'in yapmasını ister.

Jimbo Kern: Stan'in amcasıdır. Annesinin mi babasının mı kardeşi olduğu bölümden bölüme değişmektedir. Vietnam Savaşı gazisidir ve silahlara ilgi duymaktadır. Avcılıkla uğraşır, televizyon programı yapar ve silah dükkanı işletir. Genelde savaş arkadaşı Ned Gerblansky ile birlikte gezer.

Gerald Broflovski: Kyle'ın babasıdır. İyi para kazanan başarılı bir avukattır.

Sheila Broflovski: Kyle'ın annesidir. Çocuğunu çok sever ve hayatına sürekli karışır.

Ike Broflovski: Kyle'ın Kanadalı evlatlık erkek kardeşidir. Daha sonra dahi olduğu ortaya çıkar ve erken yaşta okula yazılır.

Liane Cartman: Eric Cartman'ın annesidir. Oldukça tatlı ve oğlu için her şeyi yapan bir annedir. Hafifmeşrepliği ile tanınır ve kasabada yatmadığı az kişi vardır.

Jack Tenorman: 5. sezonda oğlu Scott'dan intikam almak için Eric'in şeytani planı doğrultusunda karısıyla birlikte ölmüştür. Daha sonra 14. sezon 6. bölüm olan 201 adlı bölümde Eric'in gerçek babası olduğu ortaya çıkmıştır.

Scott Tenorman: Eric'in nefret ettiği, Radiohead hayranı üvey kardeşidir.

Diğer Karakterler:

Chef: Okulun aşçısıdır. Oldukça yardımseverdir ve ana karakterleri çok sever, sık sık yaşadıkları problemleri çözmelerinde yardımcı olur. Seks düşkünüdür. Şarkı söylemeyi çok sever ve söylediği şarkılar genel olarak seksle ilgilidir. 10. sezonda ölmüş ve Darth Chef olarak geri dönmüştür.

Bayan Crabtree: Okulun servis şoförüdür. Saçının tepesinde bir kuş durmaktadır. Çocuklara sürekli bağırarak sessiz olmasını söyleyen katı biridir.

Terrance ve Phillip: Kanadalı iki komedyen. Kasabadaki çocukların bayıldığı Terrance and Philip Show adlı bir dizileri vardır. South Park'ın yaratıcıları tarafından dizinin osuruk esprilerinden oluştuğu eleştirileriyle dalga geçmek için yaratılmışlardır.

Mr. Hankey: Noel kakasıdır. Kyle ile yakın arkadaştır. Yalnızca noel zamanı yer üstüne çıkabilir ve bol lifli yiyecekler yiyen çocuklara hediyeler dağıtır. Ayrıca her geldiğinde 'Howdy ho!' diye bağırır. Ailesiyle lağımda yaşar.

Towelie: Havli de denilebilir. İnsanların yanında yedek havlu taşımasının önemini anlatmak üzere tasarlanmış, sürekli olarak “kafası iyi” olarak gezen ve “Uçmak ister misiniz?” diye tekliflerde bulunan, kendisine havlu denmesine dayanamayan karakterdir.

Memur Barbrady: Kasabanın tek polis memurudur. Cahil, saf ve aşırı beceriksizdir. Kendisine verilen görevleri yerine getiremez. Tüm bunlara rağmen okuma yazması olmadığı için işten geçici olarak ayrıldığı bölümde ortaya çıkmıştır ki kasabada düzeni o sağlamaktadır.

Bay Mackey: Okulda sevilmeyen bir rehberlik hocasıdır. Cümlelerini sürekli “Taam mı?” şeklinde bitirir. Oldukça sıkıcı ve monoton bir tarzı vardır. Çocuklara sürekli alkol, uyuşturucu ve sigaranın kötü olduğunu söyler. Vücudu aşırı derecede sıskadır. Kafası çok büyüktür. Kravatını çıkardığında kafası normale döner.

Mr. Garrison: South Park İlkokulu'nun eş cinsel öğretmenidir ve yanında her zaman Bay Şapka adını verdiği kuklasıyla dolaşır. Bay Şapka onun eş cinsel yönünü yansıtır. 2. sezonda Bay Şapkadan ayrılıp Bay Dal ile arkadaşlık kurar fakat sonrasında tekrar Bay Şapkaya döner. Dizinin bazı bölümlerinde kadın, lezbiyen, homoseksüel olmuştur. Öğrencilerin saygı duymadığı bir öğretmendir.

Dr. Alphonse Mephisto: Kasabanın çılgın bilim adamıdır. İnsan ve hayvan genetiklerini değiştirir. Yardımsever ve iyi niyetli biri olsa da deneyleri yüksek oranla ters gider ve belaya sebep olur.

İsa: İsa'dan esinlenilerek yaratılan karakter, South Park'da kendi talk-show'unu yapmaktadır. Tanrı'nın oğludur ve birçok güce sahiptir.

Rakun: Eric Cartman'ın kendi giydi rakun kostümüyle süper kahraman gibi davrandığı karakterdir.

Mysterion: Kenny'nin giydiği süper kahraman kostümüdür.

Tartışma alanı
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.