Bilim ve Teknolojinin 10 Dönüm Noktası

 
 
4
2

Ekleyen / 10 Tem 2016 tarihinde yayınlandı

bilim ve teknoloji tarihindeki en önemli kilometre taşları

10 – Uçak
Havacılığın temellerini Amerikalı Wright Kardeşler atmıştır. 17 Aralık 1903’te 12 saniyelik bir uçuş gerçekleştirerek uçağı icat etmiş oldular. Bu icatları tabiki teknoloji ile gelişerek günümüzdeki halini almıştır.

9 – Telefon
Telefon, iletişimde çağ açmış bir alettir. Konuşmaları açıkça aktaran ilk telefon, Alexander Graham Bell ve Charles Sumner Tainter tarafından geliştirilmiştir. İlk başarılı deneme 15 Şubat 1880 günü gerçekleştirildi. Bu icat tabiri caizse mesafeleri yok etti.

8 – Çelik
19. yüzyılda gelişen çelik, demir karbon alaşımı bir maddedir. Devrim niteliğinde bir buluş olan madde, günümüzde her alanda kullanılıyor diyebiliriz. İnşaat, makine, altyapı, tıp endüstrisi, mutfak eşyaları, otomobil sektörü gibi..

7 – Tren
Dünyada ilk kez 1800’lü yılların başında kullanılmaya başlanmıştır. Richard Trevithick adında bir mühendisin bir maden işletmecisi ile iddialaşmaları sonucu doğmuştur. Trevithick, iddiasına göre 10 ton ağırlığındaki bir yükü, yapmış olduğu buharlı makine ile raylı bir yol aracılığı ile zorlanmadan taşıyacaktı.Bunu başaran mühendis, ulaşım sektörünün çehresini tamamiyle değiştirmiş oldu.

6 – Genetiğiyle oynanmış tohumlar
Tohumların genetiğiyle oynama olayı 20.yüzyılda ortaya çıkmıştır. Bu tohumlar ülkeleri dışa bağımlı kılmaktadır, ayrıca bununla beslenen hayvanların sütü, eti, yumurtaları insan sağlığını olumsuz etkilemektedir.

5 – Buhar Makinesi
Modern buhar makinelerinin geliştiricisi iskoç mucit James Watt’tır. 17. ve 18. yüzyılda kullanımı yaygınlaşan bu icat endüstriyel devrimin oluşmasında önemli rol oynamıştır. Ticari olarak satılan ilk buhar makinesi maden ocağından suyu dışarı atmak için kullanılmıştır.

4 – Mikroçipler (Tümdevre veya Tümleşik Devre)
Jack Kilby tarafından bulunmuştur. Bu buluşuyla Nobel Fizik ödülünü kazanmıştır. Geniş bir kullanım alanına sahip mikroçipler, günümüzdeki bilgisayar teknolojisinin temelini oluşturmuştur.

3 – Otomobil
Bir iticiye veya çekiciye gerek olmadan kendi kendine hareket hareket eden ilk araç, Fransız Mühendis Nicolas Joseph Cugnot tarafından yapıldı. Daha sonra 19.yüzyılın sonralarına doğru ise ilk örnekler ortaya çıkmıştır. Zamanla geliştirilen otomobil, insanların vazgeçilmez ulaşım aracı olmuştur. Günümüzde ulaşım için kullanılmasının yanı sıra bir tutkuya dönüşmüştür.

2 – Televizyon
Televizyon 1923 yılında, John Logie Baird tarafından İngiltere’de icat edilmiştir. Hızlı bir şekilde benimsenen televizyon geniş kitlelere hitap etmeye başladı. Günümüzde televizyonun amacı, reklam, eğlence, haber ve ticaret üzerine kuruludur. Toplumda psikolojik etkisi de oluşmuş ve televizyon bağımlılığı adı verilen bir rahatsızlık ortaya çıkmıştır.

1 – İnternet
Günümüzde en hızlı iletişim aracı, bilgi alma kaynağı ve bağımlısı olduğumuz internet, Vinton Cerf tarafından icat edildi. Dünya bildiğimiz anlamıyla internetle yani ‘World Wide Web’ deyimiyle 1991’de tanıştı. Türkiye’ye ise 1994 yılında gelmiştir ve hızla yaygınlaşmıştır.

DAHA FAZLA
Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları