Türkçe Belgesel İzle – Ana Dilin Kokusu, Bir Dilin Öyküsü

 
 
1
0

Ekleyen / 28 Eyl 2016 tarihinde yayınlandı

HANDAN ÖZTÜRK

‘Ana dilin kokusu, Bir dilin öyküsü’ adlı belgesel çekimlerine başladığımda Orta Asya’daki insan ve doğanın yaratıcılığına dair her türlü olgunun farklı kuşatmasına hazırdım. Ama dil, ırk, din, sistem, sosyal, kültür, tarih ve sanat zenginliğinin yanında öyle bir olgu vardı ki, farklılığından çok her yerdeki benzerliğiyle beni çok şaşırttı. Televizyon!
Kazakistan’ın daçalarında, Kırgızistan’ın Şaman çadırlarında, Çin-Tien Şan’ın dağ köylerinde, Buhara, Semerkand, Kaşgar, Yesevi’nin tarihi sokaklarında karşılaştığımız tüm televizyonlarda o bildik, tanıdık programlar var.
Kaşgarlı Mahmud’un hayatı ekseninde Türkçe’nin tarihini anlatan belgeselin çekimleri nedeniyle, 11 yy’da gezerek, Türkçe’ye dair bilgiler topladığı ana hat üzerinden, onun hayatını kurgulamaya çalışıyordum. Bu nedenle Kaşgarlı gibi ücra köylere, sarp dağlara, vahşi çöllere sapıyordum. Farklı kültürlerden, mekânlardan geçen yolculuk boyunca televizyondan oldukça tanıdık gelen bu programlarla karşılaşmak insana güven veriyor ilkten. Çünkü bilinçaltı bu programları öylesine içselleştiriyor ki, özel alanımıza ait olduğunu sandığımız görüntülerin, o kadar yol kat edip geldiği yabancı diyarlarda karşısına çıkmasını sorgulayamıyor insan. Bunun geniş bir coğrafyanın hakim sesi haline geldiğini yavaş yavaş fark ediyor. Fark ettiği anda da tüm ülkelerin bir İbrahim Tatlıses’i, Hülya Avşar’ı, Mehmed Ali Erbil’i, Petek Dinçöz’ü, Özcan Deniz’i, Yasemin Bozkurt’u kısacası “yerel” ve “popüler” olan ne varsa onun birer karşılığı olduğunu görüyor.
Doğuya özgü bu fazlasıyla “benzeşik” modeller karşısında popüler kültürün bu coğrafyada esas olarak bir “taklit kültürü” karakteri taşımasından ötürü, Batılı örneklerinden bu anlamda temelde bir farklılık taşıdığı gerçeği bir tokat gibi çarpıyor insanı.
Türkçe belgesel izle

Oynatma Listeleri:

belgesel izle, türkçe belgesel

DAHA FAZLA
Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları